Selektywność zabezpieczeń a "odporny" developer

Witam!
“-Ale to już było i nie wróci więcej”, bo jesteśmy w UE i nawet w domku na zapadłej wsi nikt takiej instalacji nam nie odbierze z tymi zwykłymi bezpiecznikami topikowymi.
-Prawidłowych rozwiązań systemowych należy szukać na stronach internetowych producentów takich jak:
www.Fael.pl
-Gdzie są wszystkie niezbędne informacje dla profesjonalistów.
P.S.
-Szkoda tylko, że nie wszystkie produkty (elementy wyposażenia rozdzielnic) tej firmy można kupić w sklepach czy hurtowniach.

Witaj EDI
Czy aby na pewno ZE wymagają stosowania zbezpieczenia S3xx
tzw. wyłącznika instalacyjnego jako zabezpieczenie przedlicznikowe?
Może koledzy przedstawią ten fragment warunków technicznych zasilania ze swoich ZE gdzie to wyraźnie pisze.
pozdr.

witam Kolegów:)
W moim ZE piszą między innymi:
“Skrzynia licznikowa winna być wyposażona w wyłącznik nadmiarowo-prądowy o prądzie znamionowym 25A zainstalowany w obudowie przystosowanej do plombowania stanowiący zabezpieczenie przedlicznikowe”.
Nie nakazują zwykłych ani selektywnych.

Witam Kolegę EDI i wszystkich Kolegów na FORUM.

Kolego EDI, dowiemy się za kilka lat. Dawne czasy i standardowe wkładki gG czy gF coraz częściej powracają do łask.
To co pisze w przepisach UE, to do dziś się wielu polskich fachowców nie może się połapać w tym bałaganie.
I dlatego normy te są tłumaczone latami i poprawiane przez kolejne lata.
Kolego EDI, proszę mi podać chociaż jedną podstawę prawną że zabezpieczeniem przed licznikowym nie może być wkładka topikowa gG lub gF. To są monopolistyczne działania dostawców energii elektrycznej, z którymi się osobiście nie zgadzam.

Witam!
-Ten temat był juz przerabiany na Forum i Kolega Jacek (opornik) tylko przypomniał nam, że:
-Co kraj, to obyczaj".
P.S.
-Skoro juz tyle o selektywności zabezpieczeń wiemy, pora kończyć ten temat.
-Wkrótce będą nowe i pewnie równie ciekawe tematy.
-Wystarczyło poczytać wskazane lektury i “jesteśmy w domu” ze swoją selektywnością.
Pisałem , nie znając ostatni post Kolegi Krystyna, więc dopiszę odpowiedź.
Wyłączniki przedlicznikowe limitujące moc są dostępne dla klienta, a w ZK są bezpieczniki mocy o czym było już na Forum wspominane.

Witam Kolegę EDI i wszystkich Kolegów na FORUM.

Kolego EDI, może temat ten jest zbyt obszerny ale nie połapałem się w odpowiedzi Kolegi. Gdyby można prosić o szersze wyjaśnienie o jakieś podstawy prawne?

Witam!
W ZE obowiązują wewnętrzne przepisy, rozporządzenia czy wytyczne.
Nastały takie czasy, że dla chęci zysku gwałci się zasady selektywności.
-Wiedza techniczna przegrywa z zasadami ekonomiki przedsiębiorstw.
P.S.
-Proszę już mnie nie prowokować do uprawiania polityki, Kolego Krystynie.
-Jak jest, każdy wie i musi robić swoje, zgodnie z wytycznymi […].
-Jest to moja ostatnia wypowiedź w tym temacie, bo jest jeszcze selektywność ZE wobec nieposłusznych Elektryków (o czym się miałem okazję przekonać).

Witam Kolegę EDI i wszystkich Kolegów na FORUM.

Kolego EDI, bez Twoich wypowiedzi forum to osłabnie. Będę Cię Kolego EDI prowokował, gdyż uważam że Twoja wiedza praktyka w wykonywaniu instalacji jest dla wszystkich bardzo pomocna.
Ps.
A ZE mam … może nie będę pisał dalej.

Pozwole sobie na koniec tego watku podziekowac wszystkim zaangazowanym w wyjasnienie problemow zwiazanych z selektywnoscia i jej egzekwowaniem. Teraz tak naprawde wiem na czym stoję, a tak na marginesie nie przypuszczalem ze na ten temat bedzie taka ozywiona dyskusja Jeszcze raz bardzo dziekuje

Witam :smiley:
Selektywność zwarciowa zabezpieczeń to moim zdaniem pojęcie raczej teoretyczne
W praktyce trudne do zrealizowania, całkowitą 100 procentową selektywność zabezpieczeń zwarciowych możemy uzyskać tylko dla określonych założeń i warunków np. prądów zwarciowych.
Selektywność powinna obejmować wszystkie zabezpieczenia także RCD większość elektryków nie uwzględnia wyłącznika RCD w warunkach selektywnego działania zabezpieczeń.
Kolega Opornik i Krystyn opisał praktyczną próbę zadziałania zabezpieczeń…takie są fakty.
Co powoduje że nie możemy zapewnić selektywności? :

  1. W fazie projektowania zabezpieczeń instalacji należało by znać praktyczną wartość impedancji zwarcia, możemy ją zmierzyć dopiero po wykonaniu instalacji
  2. ZE narzuca wartość i rodzaj zabezpieczeń
  3. Stosowane RCD jest w niektórych obwodach obowiązkowe
  4. Nie mamy wpływu na starzenie elementów zabezpieczeń.
  5. Nie możemy przewidzieć rodzaju zwarcia ( do PE do N miedzy L-L) oraz pętli zwarcia ( zwarcie nie musi być metaliczne, może obejmować pewną rezystancje np. spiralę grzejnika)
  6. Nie zawsze możemy porównać ch-ki zabezpieczeń-wynika to z ich właściwości
    -bezpiecznik topikowy –działanie cieplne
    -wyłącznik instalacyjny - działanie elektromagnetyczne
    -RCD - działanie różnicowe
    Przykład 1
    W mieszkaniu obwód gn.wtyczkowych 230V zabezpieczony S301B16 oraz RCD 30mA który zabezpiecza jeszcze dwa obwody odbiorcze.
    Zabezpieczenie przelicznikowe S301 B20
    Pętla zwarcia Zs=0,42 oma
    Przykład 2
    Węzeł cieplny, obwód gn.wtyczkowych 230V zabezpieczony S301B6 oraz RCD 30mA.
    Zabezpieczenie przelicznikowe S 301C10
    Pętla zwarcia Zs=0,28 oma.

Czemu w obwodach odbiorczych nie stosować RCD selektywnych!!!
Czas zadziałania takiego wyłącznika to max 0,5s.
Czyżby chodziło tylko o koszty jak wspomniał kolega EDI ?
Co Koledzy powiecie o selektywności wyłączeń bloków w elektrowniach - zadziałanie zabezpieczenia jednego generatora przy dużym obciążeniu powoduje tzw. efekt domina !
Pozdrawiam

Witam
Dodam jeszcze że nie każdy ZE narzuca jako zabezpieczenia przedlicznikowe wyłaczniki instalacyjne !
W ZE Szczecin mozna stosować zbezpieczenia typu S w instalacjach odbiorczych indywidualnych -domki jednorodzinne.
W instalacjach mieszkaniowych -budynki wielorodzinne-zalecane zabezpieczenia topikowe, KO lub R301.
Pozdrawiam