witam Kolegów:)
Sprawa trochę dziwna dla mnie po przeczytaniu dalszych postów. Układy pomiarowe gdziekolwiek by one nie były zabudowane czy to w ogrodzeniu, czy w wydzielonym pomieszczeniu w blokach, czy na spocznikach klatki schodowej znajsują się w zestawie pomiarowym. W rdzwiczkach takiego zestawu powinny być kolejne małe drzwiczki do których klucze ma tylko Inwestor i inkasent. Owe małe drzwiczki wykonane są na wysokości liczydła licznika i wyłącznika przedlicznikowego. Są też zestawy z dwoma małymi drzwiczkami w sytuacji kiedy zabezpieczenie zabudowane jest nad licznikiem.
Inwestor-użytkownik MA PRAWO do odczytu swojego licznika oraz do załączenia wyłącznika przedlicznikowego w przypadku kiedy zadziała.
Witam!
-Mnie także od początku sprawa wydawała się dziwna, bo selektywność (wybiorczość) działania zabezpieczeń jest pojęciem szerokim, a w/w rozporządzenie mówi (ogólnie) o stosowaniu zasady selektywności […].
-Jeśli “swoim zwarciem” nie pozbawiamy zasilania mieszkań sąsiadów, to juz jest spełniony wymóg ogólny selektywności […].
-Zastosowanie wyłączników instalacyjnych selektywnych dla poszczególnych odbiorców musi być nowym opracowaniem projektowym sposobu zasilania mieszkań.
P.S.
-Ja stosuję zasadę odróżniania przeciążenia od zwarcia, jako przyczyny działania zabezpieczeń, czyli nie stosuję wyłączników selektywnych ( ze zwłoką czasową), lecz dublowanie się [członów bezzwłocznych (od zwarć)] wyłączników instalacyjnych.
witam Kolegów:)
Niestety EDI nie masz racji. Selektywność działania zabezpieczeń należy zapewnić w każdej instalacji a nie tylko wobec sąsiadów.
Witam!
-Napisałem, że selektywność to pojęcie ogólne i nie jest określone szczegółowo czy od zwarć czy przeciążeń.
-W “nowej lekturze” jest opisane, jak ZE może zmienić nam oporność pętli zwarciowej poprzez zmianę układu zasilania i doprowadzić nie tylko braku selektywności, ale i spełnienia warunku ochrony przeciwporażeniowej.
-Dlaczego dla wyłączników nadprądowych ma obowiązywać inna zasada selektywności (dla wszystkich odbiorów) niż dla wyłączników RCD (tylko dla wybranych grup)?
Szafa w piwnicy jest wspolna dla wszystkich mieszkanców. Liczniki są w gornej czesci szafy i odczyt jest mozliwy przez specjalne okienka natomiast wyłączniki są w dolnej czesci szafy. Investor i zarazem zarządca nieruchomości twierdzi ze dostep do szafy moze miec tylko uprawniona osoba (dozorca) natomiast nam nie chce udostepnic stad tez problem potencjalnych zwarć jest tu taki istotny.
witam Kolegów:)
Jeżeli tak jest to…
Albo błąd w projekcie,
albo energetyka jest trochę do tyłu z nowościami,
albo zabezpieczeniami przedlicznikowymi są bezpieczniki a nie wyłączniki.
Słowem, moim skromnym zdaniem robota troche skopana:(
Witam!
-Teraz już wiemy wszystko o wykonaniu instalacji, która była powodem do dyskusji w tym temacie.
-Kolega Jacek (opornik) dobrze podsumował ten problem.
-Wskazane błędy usprawiedliwiają brak racji z mojej strony w poprzedniej wypowiedzi, gdyż jestem tylko drobnym wykonawcą EDI.
-Mnie obowiązują narzucone […] warunki techniczne.
P.S.
-Nadal oczekuję odpowiedzi na zadane ostatnio pytanie.
Jesli to pytanie odnosnie innej zasady selektywnosci dla nadpradowych i RCD jest kierowane do mnie to niestety nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i tak prawde mowiac nie wiem o co chodzi w tym pytaniu
Witam!
-Chodzi o pieniądze, (bo nie wiadomo o co chodzi).
-Gdyby zachować selektywność (zupełną) dla kazdego obwodu, to musi być tyle RCD ile wyłączników nadprądowych serii S-300.
-Muszą być te drogie selektywne RCD i selektywne nadprądówki (lub bezpieczniki zwłoczne).
P.S.
-Polecam “nową lekturę” w sklepie ise, tam jest to opisane, jak działają poszczególne wyłączniki.
witam Kolegów:)
EDI chyba się troche zagalopował ![]()
Wyłaczniki RCD mają zadziałać w czasie do 0.2s i przy prądzie około 15mA lecz nie większym niż 30mA.
RCD jest np. jeden i montowany na tablicy mieszkaniowej. Jego zadziałanie powoduje tylko wyłączenie obwodów odbiorczych w stanie zagrożenia życia.
Natomiast selektywność zabezpieczeń dotyczy zwarć w instalacjach.
I tu musimy wziąść pod uwagę zabezpieczenie obwodu, zabezpieczenie główne na tablicy mieszkaniowej jeśli takowe jest, zabezpieczenie przedlicznikowe, zabezpieczenie wlz-tu oraz zabezpieczenie w złączu (napowietrznym lub kablowym).
Zwarcie metaliczne L i PE w gniazdku spowoduje zadziałanie tylko RCD. Wyłącznik nadmiarowy nie zadziała.
Witam Kolegę Jacka (opornik) i wszystkich Kolegów na FORUM.
Pozwolę sobie dodać 3 grosze w wypowiedzi Kolegi Jacka.
RCD nie powinien zadziałać przy prądzie <= 1/2 Idn. RCD powinien zadziałać przy prądzie > 1/2 Idn. Z praktyki wiem, że dobre RCD wyzwalają przy prądzie ok. 2/3 Idn, czyli dla RCD 30mA, prąd wyzwolenia jest w granicach 19-23 mA (przy dobrych instalacjach, bez prądów upływności).
Jeśli chodzi o zwarcie metaliczne, to czas wg normy nie może przekroczyć 200 ms dla wył. RCD standardowych, a z praktyki wiem że czas ten nie przekracza 50 ms.
Teoretycznie Kolega ma rację - tak powinno być. Ale niestety, nie zawsze praktyka = teoria. Zwarcie metaliczne L i PE = L i N, gdyż N i PE jest połączony (gdzieś tam).
Przy zachowaniu odpowiedniej selektywności będzie OK., ale to zależy od produktu wyłączników itd.
O czym Kolega zapewne dobrze wie.
Coś na ten temat zostało opisane w “Wytycznych - Pomiary w elektroenergetyce…” dostępnej w sklepie ISE,
z której to załączę jeden scan odnośnie selektywności.
witam Kolegów:)
Trochę mnie Krystyn złapał ale pisząc zrobiłem skrót myślowy. Chodziło mi o pokazanie wielkości prądu (znikomo małej w porównaniu ze zwarciem) przy której RCD zadziała.
Co do zwarcia L z N czy PE. Otóż od miejsca rozdzielenia przewody prowadzone są oddzielnie w zdecydowanej większości przypadków o takim samym przekroju. Są również sytuacje kiedy przekrój PE jest mniejszy od przekroju N a tym samym prąd jest większy. Dotyczy to przypadku kiedy nie ma RCD.
Co do zwarcia L i PE. Wykonałem takie doświadczenie przy okazji poprzedniego postu. I było tak jak napisałem. RCD wyłączył a S-ka zaspała ![]()
witam
to na bezpiecznikach selektywności nie uzyskamy?
a ja myślałem , że łatwiej i taniej a tu “zonk” ![]()
witam Kolegów:)
Kolego Gruhaa, nie to miałem na myśli i nie o tym pisałem. Odpowiedź moja była na poprzedni post w którym pytający napisał iż nie ma dostępu do zabezpieczeń. W przypadku zabezpieczeń przedlicznikowych topikowych odbiorca nie ma do nich dostępu, są plombowane przez ZE. Przy topikach selektywność jest łatwiejsza do osiągnięcia.
Witam
no i właśnie o to chodzi, że przy dobrze dobranych wartościach jest to przecież możliwe
jak raz na rok wywali bezpiecznik to chyba nie powód do płaczu, że trzeba za pląbe zapłacić
dzwonię do RE że rozplombowuję zabezpieczenie przed licznikiem bo mi “korek” się spalił i po kłopocie wymieniam i mam
w dziejszych czasach, ktoś kto stosuje bezpieczniki jest uważany często za nieznającego nowych rozwiązań technicznych-ładnie mówiąc
a stosowanie nowych rozwiązań, bo tak jest szybciej i ładniej prowadzi to takich problemów jak tu opisany
ja mam bezpieczniki przed licznikiem a za esy i jest git
witam Kolegów:)
Wiśta, wioo. Łatwo powiedzieć. Niestety energetyka decyduje co ma być zabezpieczeniem przedlicznikowym. Niestety standardem są dzisiaj wyłaczniki nadprądowe a nie bezpieczniki. I tutaj jest pies pogrzebany. Aby zapewnić więc selektywność w zdecydowanej większości przypadków powinny to być wyłączniki nadprądowe SELEKTYWNE.
Wracamy więc do punktu wyjścia czyli podstawowego pytania w tym wątku.
Witam
już gdzieś pisałem, że :
- jak ZE chce mieć “eSy” i zachować selektywność toniech sam go zakupi i będzie na jego stanie
a jeżeli to ma być moje zabezpieczenie,to chcę mieć od nich podstawę prawną z jakich powodów nie zgadzają się na bezpieczniki
to, że teraz standartem jest zachodnie auto, nie znaczy że nie mogę mieć SYRENKI i nią jeździć jeżeli przepisy na to pozwalają
a w normach jest napisane jakie urządzenia można stosować jako zabezpieczenia przeciążeniowe i zwarciowe, i nic tu po trendach czy standartach
co do pytania autora to coś małego znalazłem
Odbieramy dom - Serwis DOM i NIERUCHOMOŚCI
http://www.softax.pl/prywatne/marcink/mieszkanie/mieszkanie_odbior
Gazeta.pl - Polska i świat - wiadomości | informacje | wydarzenia
Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
Pomimo, że jestem zwolennikiem nowych technologii od ponad 30 lat, to jednak uważam że wkładka topikowa z drucikiem (topikiem) lub paskiem naszpikowanym odpowiednimi otworami, umieszczony w piasku kwarcowym jest najlepszym zabezpieczeniem - jeśli chodzi o ten temat (czyli selektywność).
Już kilkakrotnie pisałem na ten temat na tym forum.
Nie chcąc się powtarzać, napiszę tylko tyle, że może ZE, czy inny dostawca energii elektrycznej,
ignorują ustawy i rozporządzenia i narzucają mam własne przepisy, którym to musimy się podporządkować.
Moim skromnym zdaniem - uważam to za bezczelność i bezprawie.
Ale co my możemy zrobić?
Komuny już nie ma (czy to dobrze czy źle - to nie ten temat), ale ZE stosuje te same metody od 40 lat.
Piszę to pod moją odpowiedzialność. Byłem pracownikiem ZE w 1975 i po obecnych e-mailach i telefonach od setek użytkowników naszego programu oraz moim doświadczeniu wiem, że to jest horror, bezczelność naginania norm, prawa monopolisty, itdddddd.
Witam!
-Skoro istnieją selektywne RCD, to selektywność dotyczy także układów z RCD.
Przypomnę jeszcze strony internetowe:
http://www.elektroinstalator.com.pl/artyk/old/06-02/Selektywno.htm
http://catv.retsat1.com.pl/michal/selektywnosc/glowna.htm
P.S.
-Chyba się nie zagalopowałem, lecz zjawisko wybiórczości widzę całościowo (niezależnie od rodzaju zabezpieczenia).
Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
W biurze często robię szkolenia i inne doświadczenia. Wielokrotnie gdy robiłem zwarcie pomiędzy PE a L na wył. RCD 30 mA to wywalał główny RCD 100 mA dla całego obiektu. Ale nie selektywny.
Odnośnie S’ek to załączę kolejny rys. z książki “Wytycznych - Pomiary w elektroenergetyce…” dostępnej w sklepie ISE ( rys nr 1).
Jak już kiedyś wspominałem char. t-I są bardzo dobre ale dla prądów przeciążeniowych. Natomiast przy zwarciach leci sobie wszystko jak chce i kiedy chce, i B i C a nawet D.
Zapewne Koledzy pamiętają te czasy, gdy na klatce schodowej była wkładka topikowa 25A przed licznikiem a w domu automat L 16A i L 10A i żadnych problemów nie było ( rys nr 2).
To boły piękne dni.


