Ogrodzenie pod napięciem - tragiczny wypadek

Witam Kolegę Stanisława i Kolegów na Forum

Z ostatniego listu Kolegi Stanisława wynika iż mimo tragicznego wypadku “przewieszki” nadal mają się dobrze.

Ciekaw jestem czy usunięto lub wymieniono tę, która była przyczyną wypadku. Jakoś nie zauważyłem w doniesieniach prasowych, że odcięto to podłączenie. Czyżby funkcjonowało nadal ?

Donosicielstwo w ogóle jest postępowaniem haniebnym, ale w obliczu potencjalnego zagrożenia, jeżeli nie ma reakcji właścicieli, to wydaje mi się, że nie można nad tym przechodzić do porządku dziennego i odpowiednie organa jak nadzór budowlany czy prokuratura o tego typu faktach powinny być informowane.

Można nawet napisać bezpośrednio do ministra:

Jeśli chcielibyście Państwo przesłać emaila bezpośrednio na skrzynkę Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Ludwika Dorna, prosimy o nadsyłanie ich na adres: minister@mswia.gov.pl.

Pozdrawiam
Teodor



Cytuję
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 6 lutego 2003 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
(Dz. U. 2003, Nr 47, poz. 401)

Witam
Jako że jestem wrocławianinem pozwolę sobie zabrać głos. Tak jak słusznie zauważył jeden z Kolegów w naszym mieście a z pewnością i w całej Polsce jest miliony prowizorek, przewieszek i różnego rodzaju innych " wynalazków" poniżej jakichkolwiek norm. Uwagi elektryka traktowane są przez właścicieli w/w co najmniej ze zdziwieniem. Efekty tego mogą być tragiczne jak w przypadku z boiska. Teraz może trochę z innego podwórka, mianowicie wykonując roboty elektryczne na różnych obiektach wiemy jakiego typu jest dość duża ilość przedłużaczy. Co Koledzy sądzą o przedłużaczach wykonanych z przewodów typu OMY, i jak są odbierane ewentualne uwagi Kolegów pod adresem użytkowników takich “kabelków”?.
Pozdrawiam
elzet

Witam
Jeszcze jedna sprawa. Na pewno część z Kolegów jest wykonacami robót elektrycznych i posiada wszelkie uprawnienia, łącznie z uprawnieniami insp. nadzoru robót elektr. Ciekawy jestem co w przypadku zagrożenia spowodowanego przez przedłużacz typu OMY na jakiejś tam budowie zrobili by być w zgodzie z przepisami i jak zostało to odebrane przez współwykonaców.
Pozdrawiam
elzet

kolego elzet przerabialiśmy już te przedłużacze… na makaron tutaj:

http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=9594&highlight=

STANCA

Tu nikogo nic nie nauczyło.
Inne boisko szkolne było przez wiele lat w takim stanie
Instalacja dalej czynna, rozwieszona na płocie.

STANCA

witam Kolegów:)
Podobno ludzka głupota i boże miłosierdzie nie zna granic.

A co z wiedzą i świadomością zarządców?? Czy musimy czekać na kolejny artykuł prasowy donoszący o porażeniu?? czy Dyrektor szkoły ma stosowne kwity?? Jeżeli nie to dlaczego?? Jeżeli tak to kto je podpisał??

Pytań rodzi się wiele, gorzej z odpowiedziami na nie.

Witam
Z tego samego cyklu. Instalacje czynne z drugiej strony zwierciadła, to jest targowisko od tyłu.

Ogrodnicy śpią spokojnie. Proponuję rozdawać świadectwa kwalifikacyjne jak ulotki na ulicy. No można wpisywać dane.

Teraz się dopatrzyłem to są zapewne WLZety do stoisk.

STANCA

Tu też ogrodzenie może być za chwilę pod napięciem!

witajcie ogrodnicy-czyńcie swoją powinność!
Instalacja na chodzie!!!
To też ogrodzenie tego targowiska od strony ulicy/chodnika, a tyłu stoisk. Strach się bać.

Głupota i niefrasobliwość to mało powiedziane.

STANCA

Tu lada chwila może być ogrodzenie pod napięcięm. Kto to zrobił, jakie miał uprawnienia?
Widok od ulicy

Kto powstrzyma tych oszołomów?

STANCA

witam Kolegów:)

A może prokurator za świadome spowodowanie zagrożenia zdrowia i życia??

Prawo Energetyczne art 6.3

  1. Przedsiębiorstwo energetyczne, o którym mowa w ust. 1, może wstrzymać dostarczanie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, jeśli w wyniku przeprowadzonej kontroli, o której mowa w ust. 2, stwierdzono, że:

1) instalacja znajdująca się u odbiorcy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia albo środowiska;


jak widać przepisy martwe

STANCA

witam Kolegów :slight_smile:
Niektórzy z Wykonawców oburzają się na dostawcę energii, że wpycha nos w nieswoje sprawy czyli do instalacji poza pomiarem.
Zacytowany przez Stanisława art. Prawa Energetycznego oraz te kilka załączonych fotek są odpowiedzią na to pytanie i zarzuty wobec energetyki.
W nowych instalacjach jak pewnie sami Koledzy wiecie knoty może nie na taką skalę też się zdarzają.

Witam Szanownych Kolegów na Forum

Przepis jest martwy gdyż rodzi konflikt interesów. Zadaniem energetyki jest dostarczać energię i kasować pieniądze, a nie odcinać klientów, którzy płacą.

Pozdrawiam
Teodor

Panowie! Prąd zabija!
nieostrożny czy niedoinformowany?

Prąd zabił operatora betoniarki
mag
2007-08-01, ostatnia aktualizacja 2007-08-01 11:18

Ok. godz. 10 na ul. Sportowej prąd poraził śmiertelnie 56-letniego mężczyznę
Zmarły pracował na jednej z prywatnych budów na osiedlu Wilczyce. Był operatorem betoniarki z wysięgnikiem. Poraził go prąd, bo zahaczył o linię wysokiego napięcia. Reanimację mężczyzny prowadzili zarówno funkcjonariusze straży pożarnej, jak i pogotowie. Niestety akcja nie przyniosła efektu.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Tu podawałem rozporządzenie z odległościami przy pracach w poblizu linii"
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=9584&st=0&sk=t&sd=a&start=20

4. Żurawie samojezdne, koparki i inne urządzenia ruchome, które mogą zbliżyć się na niebezpieczną odległość do napowietrznych lub kablowych linii elektroenergetycznych, o których mowa w ust. 1, powinny być wyposażone w sygnalizatory napięcia.



STANCA

Prawo Energetyczne stan na dzień 4 sierpnia 2007

rozdział 7 Kary pieniężne

Ar. 56.1 każe pieniężnej podlega ten, kto:

  1. zatrudnia bez wymaganych ustawą kwalifikacji
    10) nie utrzymuje w należytym stanie technicznym obiektów, instalacji i urządzeń
    dalej cennik ile komu i za co

Prawo mamy fajne! No cóż gorzej z realizacją, widać to na fotkach, które pokazujemy.

Widział ktoś kogo ukarali?

STANCA

Witam

Podłączyć lampy w ogrodzeniu każdy potrafi, a CO? Świecą więc jest “dobrze”.




(?)

STANCA

Jest wyrok i odszkodowanie (szok!!!):

Wrocław: b. dyrektorka gimnazjum, policjant i dyspozytor pogotowia energ. winni śmierci 14-latka

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,5830162,Wroclaw__b__dyrektorka_gimnazjum__policjant_i_dyspozytor.html

STANCA

witam Kolegów :slight_smile:

Sprawy ciąg dalszy araczej zbliżający sie jej finał.

Skazani za śmierć 14-latka
KONIEC PROCESU WS. PORAŻENIA PRĄDEM NA SZKOLNYM BOISKU

Proces ws. śmierci chłopca na wrocławskim boisku
sxc.huDyrektorka gimnazjum nr 3 we Wrocławiu, policjant i dyspozytor z zakładu energetycznego zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu na trzy lata w procesie dotyczącym śmiertelnego porażenia prądem chłopca na szkolnym boisku.
Dyrektorka szkoły Ewelina G. została skazana na 1,5 roku więzienia, policjant Krzysztof C., który miał zaniedbać zgłoszenia o niebezpieczeństwie na rok więzienia, podobnie jak Zygmunt L. - dyspozytor zakładu energetycznego, który nie zbadał sprawy i nie zapobiegł nieszczęściu. Wszystkie kary są w zawieszeniu. Należy się spodziewać odwołania od nieprawomocnego wyroku, gdyż skazani przez cały proces, który rozpoczął się w październiku 2007 r. nie przyznawali się do winy.

więcej na http://www.tvn24.pl/-1,1569366,0,1,skazani-za-smierc-14_latka,wiadomosc.html

Witam Kolegów

Moim zdaniem do kolekcji brakuje wykonawcy tej instalacji który to całe wydarzenie sprowokował.
Ciekaw jestem czy w aktach sprawy został on ujawniony ?

Pozdrawiam
Teodor