Proszę o podanie strony gdzie znajdę wzory protokołów.
Z góry dziękuję.
Proszę o podanie strony gdzie znajdę wzory protokołów.
Z góry dziękuję.
Zobacz to: http://proton.ise.pl/
Wiele kolego możesz się dowiedzieć z książki “Wytyczne Pomiary w Elektroenergetyce” dostępnej w sklepie ise. Tam znajdą się odpowiedzi na inne pytania.
Stanisław C.
Każda spółka energetyczna posiada wzory protokołów.
Dla pomiarów do 1kV i powyżej 1kV.
Żadna spółka energetyczna nie dokona poprawnego sprawdzenia lub odbioru jeśli zawartość merytoryczna protokołu nie jest zgodna z jej wzorem.
Pozdrawiam.
Proszę podać podstawę prawną i od kiedy?
Stanisław C.
Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
Zbyt dużo jest postów na forum i czasami nie dodaję swoich 3-groszy. Jednak w tym 1 grosz. Od paru dni słyszymy o solidarności, dobrobycie, demokracji itd. oraz o prawach człowieka.
Kolego ENEA, każdego dostawcę energii energetycznej obowiązują m.in. Ustawa Prawo energetyczne oraz Ustawa Prawo Budowlane.
To co oni „w swoim ogródku” wyprawiają, to jest jedynie głupota naszych przepisów.
Od około 30 lat miałem do czynienia z pomiarami stacji trafo oraz pomiarami wykonywanych przez ZE i dobrze wiem o co tu chodzi dawniej i dziś.
Niedawno wdziałem protokół z dwóch stacji trafo, który zasila kilka obiektów budowlanych gdzie w protokole, załączonym do książki obiektu budowlanego był zapis:
„instalacja zasilająca podłączone obiekty budowlane spełnia wymagania norm”.
Nie powiem kto, to napisał, ale może powrócić do przedszkola.
Kolega Stanisław ma rację. Niech dostawca energii stosuje sobie „własne prawa” na „własnej działce” z czym się i tak nie zgadam, ale dostawca energii ma „psi” obowiązek zastosować się do praw przeciętnego śmiertelnika, którym jesteśmy my, stosując Ustawę Prawo energetyczne oraz Ustawę Prawo Budowlane i gdzieś jest granica rozdziału instalacji.
Witam
U mnie nie nie obowiązują żadne wzory protokołów . Nie obowiązuja też żadne pomiary . Niech każdy pisze za siebie .
Kolego Sylwestrze
To jak wy tam żyjecie i pracujecie?
Yanc
witam Kolegów:)
W tarnowskim ZE obowiązuje taki wniosek ZGŁOSZENIA.
http://www.enion.pl/res/tarnow/img/modb_zg_osz.doc
Witam
Kolego Yanc Żyjemy bez stresowo . Nie wiemy że może być inaczej .
Witam
Jak zobaczyłem wniosek zgłoszenia Kolegi Opornika to spadłem z krzesła . Czy to jest możliwe . Nie . Kolega Opornik coś takiego wymyślił . To jest nie możliwe . Nie wierze .
Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
Szanowni Koledzy! Autor tego wątku się nie wypowiada gdyż go zatkało na temat o którym piszemy, i chyba ma rację.
Z zadanego pytania wyraźnie wynika że Kolega “mik66” chce rzetelnie wykonywać roboty wraz z pomiarami.
Czasami wykonujemy pomiary z zakładzie krawieckim czy aptece, gdzie zlecający nie ma zielonego pojęcia o co w tym protokole z pomiarów chodzi i przeczyta tylko interesujące go ostatnie zdanie o treści „instalacja nadaje się do eksploatacji”.
Owszem ja również uważam że „Niech każdy pisze za siebie” ale cytat „Nie obowiązuja też żadne pomiary.” jest dla mnie nowością w ponad 30 letniej praktyce zawodowej.
Bardzo dobre pytanie.
Odpowiedź też dobra ale pod warunkiem że będziemy mieszkać na bezludnej wyspie gdzie nie ma instalacji elektrycznych.
Nie, nie Kolega Jacek (Opornik) wymyślił ten wzór. Jest on opracowany przez ENION S.A. Jak wiemy ENION S.A. jest to spółka powstała w wyniku konsolidacji spółek dystrybucyjnych i obecnie są prawie w wszystkich miastach. Ich konsolidacja jednak nie polega na wiedzy, jakie się powinno stosować protokoły, i w każdym (lub prawie każdym) mieście ich pracownicy wymyślają swoje przepisy i wzory protokołów.
Z całym szacunkiem dla ZE (ENION itp.) może zamiast tych tabelek zastosowaliby tylko jedno ostatnie zadnie.
A może za parę lat oświadczenie wykonawcy będzie brzmiało:
„ Oświadczam że instalacja jest OK bo ja się na tym znam”.
Odnośnie w/w dokumentu, to napiszę co o nim myślę:
a jednak!!!
Dz. U. nr 2/2005 poz. 6 podaje w paragrafie 10.3 że wzory protokołów ustala Przedsiębiorstwo Energetyczne ???
Dz.U. z 2005 nr 2 poz. 6 obowiązuje od 21 01 2005
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 grudnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci
elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci
Stanisław C.
witam
nie mogę się z kolegą zgodzić ponieważ są normy i przepisy, które regulują jasno i wyraźnie co powinno znajdować się w protokole wykonania pomiarów. ZE jest zainteresowany tylko wynikami i zdaniem czy instalacja spełnia wymogi norm.
Pozdrawiam Grzegorz B
jednak zapis jest zapisem, czy się nam podoba, czy też nie ![]()
bardzo mi się podoba, że tak powiem takie podejście, gdyż idąc robić pomiary z góry wiem, co mam zrobić, aby oddać do ruchu inwestycję
brawa dla zarządu Zakładu
Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
Kolego Stanisławie, owszem takowy zapis jest, ale gdy przeciętnego pomiarowca obowiązują akty prawne i normy, to czy Przedsiębiorstwo Energetyczne również nie musi się do tego stosować?
Kolego Grzegorzu, mam trochę odmienne zdanie od Kolegi z powodu gdyż do dnia dzisiejszego nie znam żadnych aktów prawnych czy norm, które określają wzory protokołów. Zakres wykonywanych badań jest opisany w PN-IEC 60464 ale to są tylko ogólniki.
Ja nie byłbym tak ucieszony.
Co innego jest protokół dla dostawcy energii a co innego protokół wykonany zgodnie z aktami prawnymi, normami i wiedzą techniczną.
Na temat moich prywatnych uwag do zgłoszenia dla ENION S.A. pisałem w poście na poprzedniej stronie.
Ale zapomniałem dopisać dlaczego w/w firmę nie interesuje
SZW tj. sprawdzenie ochrony p.porażeniowej skuteczności samoczynnego wyłączenia urządzeń zabezpieczających.
Witam!
Jak można wymagać kolego Krystynie, by w dokumentach zgłaszających
do odbioru instalację odbiorczą i do przyłączenia z siecią rozdzielczą znalazł się protokoł z badania SWZ. Wszak jest to zgłoszenie do odbioru, więc ta instalacja zgłaszana jest bez napięcia. A przecież by taki pomiar był wiarygodny, to należy go wykonać po podaniu napięcia docelowego a więc po zamontowaniu licznika.
Witam Kolegę Krzysztofa (kkas12) i wszystkich Kolegów na FORUM.
I tu się całkowicie zgadzam, ale gdy przeczytany…
Oświadczenie wykonawcy instalacji o zakończeniu realizacji instalacji odbiorczej
Oświadczam że instalację w przyłączanym obiekcie wykonałem zgodnie z wymogami aktualnie obowiązujących przepisów i norm oraz stwierdzam, że nadaje się do uruchomienia i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.
… to płakać mi się chcę.
Na paczkach papierosów pisze „palenie zabija”, na ulotkach lekarstw pisze „skontaktuj się z lekarzem…” ale nikogo się w naszym kraju nie informuje, że prąd też zabija.
Ps.
A kogo z ustawodawców, to obchodzi że ustanowili akty prawne w których człowiek bez wykształcenia eklektycznego może otrzymać świadectwo kwalifikujące go do wykonywania robót czy pomiarów w elektroenergetyce.
Witam!
-Nie będę powtarzał P.S. w cytacie, tylko proponuję lekturę:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0828.htm
P.S.
[-Z późniejszymi zmianami, (m.in. odnośnie terminów ważności świadectw kwalifikacyjnych).]