Dobre rady na układy... TN-C-S.

Witam
Dziekuję Koledze za wyjaśnienie,
wiem do czego służą ograniczniki przepięć, ale nie widzę związku pomiędzy instalowaniem S jako zabezpieczenie przedlicznikowe i w obwodach odbiorczych. Zasadą jest jak już mówiłem instalowanie wyłączników serii S w obwodach odbiorczych a nie w obwodach rozdzielczych (złączach). Zastosowanie ograniczników przepięć C lub odgromników B nie ma nic wspólnego z wyłącznikami serii S. Ograniczniki służą do zabezpieczenia przed przepięciami łączeniowymi i udarowymi, najlepiej jak się okazuje współpracują one z bezpiecznikami (z uwagi na ich wytrzymałość (moc)zwarciową) zainstalowanymi w złączu (nie podam żadnej fachowej literatury w celu poparcia mojego stanowiska-jest to moje odczucie wynikające z moich obserwacji). Potem (od strony zasilania) najkorzystniej jest zastosować FI i dopiero wyłączniki serii S z podziałem na obwody. Norma określa chyba nie tyle stosowanie jako zabezpieczenia przedlicznikowego wyłączników serii S tylko w obwodach odbiorczych. Nadal uważam za błędne rozwiązanie, które Kolega Edward przytoczył. To jest "widzimisię"ZE i osób zajmujących się eksploatacją sieci.
Pozdrawiam i czekam na krytykę mojej wypowiedzi.
Piotr

Witam jeszcze raz.
Zastosowanie S o charakterystyce C przed licznikiem a wyłączników S o charakterystyce B w instalacji nie uchroni przed wyłączeniem zasilania na pierwszym wyłączniku (char.C) w przypadku zwarcia. Prąd zwarciowy jest tak duży, że wyrzucają oba wyłączniki lub jeden z nich niekoniecznie właściwy czyli za licznikiem. I co? Klient pozostaje bez napięcia aż do momentu przyjazdu ZE. W przypadku zastosowania bezpiecznika 25A przed wyłącznikami (czy to charakterystyce C czy B o prądzie maks 20A)mamy zapewnioną selektywność pełną i właściciel nie drży na myśl, że będzie musiał dzwonić do ZE z prośbą o przyjazd. Tu też proszę o krytykę mojej wypowiedzi, ale nie zgadzam się ze zdaniem Kolegi Edwarda.
Pozdrawiam
Piotr

Praktyczne rozwiązanie tego problemu istnieje w ZE Szczecin.
Wyłącznik S dobrany do mocy przyłączeniowej zaplombowany przed licznikiem w szafce licznikowej, zabezpieczenie drugie dobrane do w.l.z. w złączu kablowym. Przy zwarciu u odbiorcy wyłącza tylko S-ka, którą sam odbiorca bez udziału ZE może załączyć, myślę że takie rozwiązania istnieją w innych ZE. Co wy na to elektrycy .

Witam!
Kol. Andrzej potwierdził, to co opisałem.
-Jeśli chodzi o ograniczniki przepięć, to są w układzie elektrycznym przed wszelkimi zabezpieczeniami w rozdz. RN
(-głównej w budynku).
-Na temat ograniczników przepięć innym razem.
-EDI.

Witam!
-Kol. Doktorant niezbyt uważnie przeczytał moją wypowiedź.
-Układy z ochronnikami przepięć opisane są w książce:
-Prof. dr hab. inż. Henryk M. “Instalacje elektryczne”-wydanie czwarte uzupełnione (-osobiście wolę poprzednie wydanie, gdzie ten temat jest lepiej opisany).
-Polecam Inwestorom ograniczniki od najtańszych na rynku (ok.70zł/szt.) Firmy ETI-Polam poprzez Bezpol aż do importowanych (-w cenie ok.1100zł.komplet 4szt.).
-Konstruowane są w oparciu o PN-IEC 61643-1 2001 (-dla przykładu): Wnętrzowe ograniczniki przepięć typu W0M Klasy II (C) na napięcie trwałej pracy 275V Firmy Bezpol.

Odnośnie odpowiedniego doboru zabezpieczeń topikowych (-Bm w złączu kablowym) i wyłączników nadmiarowo-prądowych typu S-311C 20A (-w skrzynce pomiarowej), o których wspomniał Kol. Andrzej, proponuję korzystać m.in. z książki:
Władysław O. i Jerzy P. „Badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń elektroenergetycznych dla praktyków” (-tabelki, -str.163-169).
-Miłej lektury!
Wyjaśniam dlaczego powiedziałem o współpracy ograniczników przepięć z S-kami.
-Jak się dowiedziałem (-od Sprzedawców ograniczników przepięć ), są produkowane zarówno takie, które się odbudowują i takie, które się przepalają powodując zwarcie z PE.
-Ponieważ jestem zbyt zapracowany, nie dochodziłem szczegółów. –Przeważnie otrzymuję gotowe projekty do realizacji. –Mam nadzieję, że dzięki Forum pogłębię wiedzę w tym temacie.
-Pozdrawiam!
-EDI

Witam!
Teraz wypowiem się w temacie upalania przewodu PEN w sieci TN-C czy TN-C-S.
Ponieważ mam praktyki zawodowej ok.30 lat w zakresie „E” (-bez ograniczenia wys. napięcia) obsługuję, więc, urządzenia energetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, rozdzielające, i instalacje zasilające oraz odbiory. –Jednym słowem wszystko, co związane z elektrycznością.
-Ten długi wstęp był konieczny, by powiedzieć, jaką przesadą jest mówienie o upalaniu się przewodu PEN. – W całej karierze zawodowej nie spotkałem się z takim przypadkiem!
-Przewód PEN jest zbudowany tak samo jak pozostałe przewody linii i prawdopodobieństwo upalenia się jest takie same jak i pozostałych przewodów. Podczas kontroli obiektów, podczas oględzin wyłapuje się nawet lekko przegrzane końcówki kabli i zapobiega w ten sposób możliwości wystąpienia awarii. -Tak samo jest na liniach napowietrznych: –sprawdza się stan połączeń.
-Powracam teraz do układów sieci 0,4kV. –Tu jest najwięcej wypadków śmiertelnych w wyniku porażenia prądem elektrycznym. –Tu mam luki w statystyce: Ile % stanowią wypadki spowodowane upaleniem się przewodu PEN w sieci zasilającej?
-Wypadki porażenia prądem elektrycznym przy prawidłowo wykonanej i właściwie użytkowanej instalacji odbiorczej nie powinny się zdarzać.
-Z tego punktu widzenia stare instalacje powinny być wymieniane na nowe, gdzie przewód PEN czy PE i N odpowiadają wymogom nowej normy.
-W nowobudowanych układach sieci zasilających i instalacjach odbiorczych prawdopodobieństwo upalenia się przewodu PEN, PE czy N w złączu kablowym wynikać może tylko z fuszerki (-linia zasilająca kończy się przekrojami rzędu 120mm² czy 150mm²,WLZ –zaczyna od minimum 10mm²). –Zabezpieczenia linii czy instalacji dobiera się tak, że jak nie zadziała jedno, to wyłącza następne zabezpieczenie (-bez uszkodzeń).
-Teraz w Polsce powinien nastąpić okres, jaki przeżyła Austria kilkanaście lat temu przed wejściem do UE, czego byłem naocznym świadkiem (-15 lat temu!). –Tyle zacofania w temacie sieci i instalacje elektryczne. –To moje zdanie.
-Mam wiedzę w w/w temacie,(- posiadam niemal wszystkie najnowsze publikacje książkowe) i chcę ją przekazywać młodszym Kol. na Forum jako; „Dobre rady na układy … TN-C-S”.
-Dla mnie doba jest za krótka, więc nie zawsze mogę wypowiadać się na Forum.
-Mam nadzieję, że Kol. z doświadczeniem i wiedzą techniczną, włączą się czynnie do tworzenia w tym temacie zapisów wiedzy sprawdzonej i potwierdzonej przez naukę i normy.

Witam
To jak ma być wykonane zasilenie zawarte jest w wytycznych ZE . Ciekawe , że te wytyczne różnią się między sobą zależnie od rejonu . U mnie jest tak . W złączu bezpieczniki i nie mogą być rozłączniki bezpiecznikowe . Dwadzieścia kilometrów dalej jest odwrotnie . Wyłącznik nadmiarowy przedlicznikowy limitujący moc umieszczony jest tam gdzie licznik , czyli w ogrodzeniu , prąd zależnie od przyznanej mocy. Zdarza się , że ludzie biegają po sto metrów żeby włączyć wyłącznik .Przedtem muszą wyjść na zewnątrz posesji . Często jest tak że wyłącznik limitujący moc ma szesnaście A jak i pozostałe na rozdzielni Tak jest już około sześciu lat .
Pozdrawiam

witam kolegów
juz kilkakrotnie zabierałem się do głosu w dyskusji, ale ilość dyskutantów, skakanie z tematu na temat trochę mnie zniechęciło.
Co do zabezpieczeń. W moim ZE jest podobnie, w ZK WTN 32A, w ZN Bi Wts 32A , przedlicznikowe C25A. Pytam kolegów co zostaje odbiorcy aby zapewnić selektywność??
A co mówią na to “warunki techniczne” szczególnie w p. 5)?

:sunglasses: zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów,
9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,
10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.

I co Wy na to? Czy nie należy wyjść od końca instalacji?
Dla gniazda 1f wyłacznik S301/B16A i dalej tak dobierać zabezpieczenia aby spełnić p. 5) warunków?

Byłem za stosowaniem wyłączników typu S jako zabezpieczeń przedlicznikowych-wygoda montażu i użytkownika. Takie nawet są zalecenia ZE ale praktycznie nie zpewniają one selektywności, jestem obecnie za stosowaniem wkładek topikowych ,oprócz selektywności zapewniają widoczną przerwę w obwodzie. Są wyłączniki"S" selektywne np. Siemensa typowo do stosowana jako zabezpieczenia główne-drogie . Co do rozłączników- nożowych , są praktyczne, i stosowane w zabezpieczeniach przedlicznikowych.
Bezpieczniki topikowe też nie są takie wspaniałe… zrobiłem zwarcie podczas …demontażu osłony oprawy oświetleniowej ,zabezpieczonej BiWtz20A ,zadziałał, ale także zadziałało zabezpieczenie główne rozdzielnicy BiWtz …80A !!!.
Przy okazji pytanie co się dzieje z charaktrystyką bezpiecznika po np. 5 latach eksploatacji - prąd 70% In bezpiecznika.
Gdzieś wyczytałem że zabezpieczenia topikowe ze względu na starzenie należy wymieniać co… nie pamiętam.. chyba 5 lat.
Pytanie przeniosę do nowego watku.

Witam!
Odnośnie wypowiedzi Kol. Sylwestra:
„Zdarza się, że ludzie biegają po sto metrów żeby włączyć wyłącznik.” (-Koniec cytatu)
-Ludzie biegają albo z głupoty wykonawcy instalacji, albo z własnej głupoty.
-Postaram się to wyjaśnić.
„Często jest tak, że wyłącznik limitujący moc ma szesnaście A jak i pozostałe na rozdzielni Tak jest już około sześciu lat.”(-Koniec cytatu)
-Te słowa świadczą o głupocie wykonawcy instalacji, gdyż nie zastosował stopniowania zabezpieczeń. –Jedynym wytłumaczeniem wykonawcy może być głupi upór właściciela domku jednorodzinnego, że: „ja tak chcę” i „ tak ma być zrobione”. –Ja to praktykowałem, więc stwierdzam: „-jak głupi niech lata te 100 metrów”.
„Wyłącznik nadmiarowy przedlicznikowy limitujący moc umieszczony jest tam gdzie licznik, czyli w ogrodzeniu, prąd zależnie od przyznanej mocy.” (-Koniec cytatu)
-I tak ma być, gdyż u mnie to się sprawdza. Na potwierdzenie tego przytoczę fakt autentyczny; -Otrzymałem pilne wezwanie, że w domku brakuje jednej fazy (-byłem wykonawcą całej instalacji). Niezwłocznie pojechałem tam i co się okazało;
-W skrzynce pomiarowej zadziałało zabezpieczenie przelicznikowe na jednej fazie.
-Ponieważ jako wykonawca instalacji zachowałem stopniowanie zabezpieczeń, więc właściciel nie miał wyjścia i sam przyznał się, że wymienił S-kę na większą. Rozmowa z mojej strony była krótka: -Straciłeś u mnie gwarancję! –Wezwał mnie, dlatego, bo zapomniał, że ma te przelicznikowe zabezpieczenia.
-Od tego niemiłego wydarzenia informuję wszystkich inwestorów (-właścicieli domków), że jako wykonawca zabraniam komukolwiek zmieniać w instalacji cokolwiek, bo tracą gwarancję i biorą na siebie tym samym odpowiedzialność za bezpieczeństwo domowników.
Poważnie zastanawiam się nad plombowaniem wszystkich rozdzielnic RN w instalacjach przeze mnie wykonywanych.
-Pozdrawiam!
-EDI

Witam!
Odnośnie wypowiedzi Kol. Opornik:
„Czy nie należy wyjść od końca instalacji?
Dla gniazda 1f wyłącznik S301/B16A i dalej tak dobierać zabezpieczenia, aby spełnić p. 5) warunków?” (-Koniec cytatu)
-Trafił Kolega w istotę zagadnienia: -Na tym właśnie polega dobór zabezpieczeń w instalacjach odbiorczych. –Musimy wiedzieć, co zabezpieczamy;
-Czy przewody w zależności od ich przekroju i sposobu ułożenia, gdy nie wiemy dokładnie, co będzie podłączane (-np.; -zakończenie gniazdem siłowym 16A czy 32A),
-Czy wiadomej mocy urządzenie (-np.; kuchnia elektryczna, podgrzewacz wody).
Tak postępując dochodzimy do zapotrzebowania mocy dla całej instalacji odbiorczej, a więc jakie zabezpieczenia i przekroje przewodów WLZ.
Przytoczone „warunki techniczne”:
„§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:” (-Koniec cytatu)
-Powinny być niepodważalnym wzorcem przy wykonywaniu instalacji elektrycznych.
-Powinny obowiązywać w całym kraju jednakowe „warunki techniczne”.
-Pozdrawiam!
-EDI

Witam!
Odnośnie wypowiedzi Kol. A.K.;
Cytuję:
„Byłem za stosowaniem wyłączników typu S jako zabezpieczeń przedlicznikowych -wygoda montażu i użytkownika. Takie nawet są zalecenia ZE”. (-Koniec cytatu)
-Moja dobra rada: -Proszę pozostać przy stosowaniu!
Cytuję:
„,ale praktycznie, nie zapewniają one selektywności” (-Koniec cytatu)
–Powtarzam, że zapewniają, jeśli się właściwie dobierze zabezpieczenia topikowe typu Bm WTN-1C/gG w ZK, typu S-311C w skrzynce pomiarowej jako zabezpieczenia przelicznikowe i typu S-301B (-dla odbiorów 1-faz.) i S-303B (-dla odbiorów 3-faz) w rozdzielnicy RN (-w budynku).
Cytuję:
„Są wyłączniki"S" selektywne np. Siemensa typowo do stosowana jako zabezpieczenia główne-drogie .” (-Koniec cytatu)
–Tu Kol. dobrze zauważa, że są poprawnie działające S-ki. Problem często tkwi w zawodności wyłączników typu S produkowanych przez nasze Firmy.( –Na szczęście serie S-190 już się skończyły). Pojawiają się na naszym rynku coraz to nowsze produkcje, które są bardziej godne zaufania (–mam na myśli serie S-300).
-Jeśli chodzi o cenę, to nie są aż tak drogie, by nie można było ich stosować.
-Nowe bezp. typu WT-1/gG czy WTN-1C/gG są polecane do współpracy z wyłącznikami typu S i wyłącznikami różnicowo-prądowymi.
-Jeśli chodzi o S-ki, to jak zauważyłem, na poprawność ich działania na wpływ sam ich montaż. –Ale to już temat do następnej dyskusji.
-Pozdrawiam!
-EDI

Witam
Nie ma problemu z uzyskaniem selektywności miedzy bezpiecznikami w złączu a wyłącznikiem limitującym moc . Prąd bezpieczników dajemy o dwa stopnie wyżej . Ten wariant jest wystarczający . Gorzej jest z selektywnością między wyłącznikiem limitującym moc a wyłącznikami na tablicy ( nie ma jej wcale gdy jest przyznana mała moc zapotrzebowana ) . Jedynym powodem takiego stanu rzeczy jest kasa . Klient wymusza na wykonawcy mniejszy przydział mocy bo nic nie wie o selektywności . Trudno mu się dziwić gdy płaci 120zł za KW . Nie powinno być możliwości zamówienia takiego przydziału mocy , który by nie pozwolił elektrykowi wykonanie instalacji elektrycznej selektywnej . Druga sprawa . W warunkach technicznych powinno być napisane , że wyłącznikiem limitującym moc musi być wyłącznik selektywny . Kosztuje dużo ale jeśli ludzi stać na dobre samochody to instalacja elektryczna powinna być też na odpowiednim poziomie . Czy wyłącznik limit. moc nie mógł by dla wygody użytkowników być umieszczony na tablicy ( oczywiście oplombowany ) Dlaczego ZE nie są zainteresowane większą sprzedażą energii i ograniczają jej zużycie ?
Pozdrawiam

witam kolegów
co do selektywności zadziałań zabezpieczeń mam wyrobione zdanie i wiem jak je dobrać. Problem pojawia się na etapie warunków z ZE. Przynajmniej w moim ZE standardem jest dla mocy umownej 6kW i przył. 15kW bezpiecznik C25A.Powyższe moce zapewnią potrzeby przeciętnego domku. Niestety gdy zaczniemy rozważać selektywność zadziałań pojawiają się problemy:

  1. stanowisko ZE w sprawie przedlicznikowych S-ów jest nieugięte
  2. cena wyłącznika selektywnego jest duża, część ludzi stać na nią, ale większości niestety NIE.
  3. można występując do ZE o warunki zaordynować sobie zabezpieczenie przedlicznikowe np. 40A ale za nim idzie sztywno opłata czyli ponowna bariera.

S-ki są dobre dla ZE bo nie muszą jeździć na wezwania ale niestety Bi dają większe możliwości przy obecnych taryfach.

Acha jeszcze jedno, ostatnio zawołał mnie kolega aby wyjaśnić przypadek u niego.
Sieć 4xAl50 ok. 300m,
przyłącz kablowy YAKY 4x35 35m
z łącze Z-1 32A
przedlicznikowe S-ka C25
tablica TG zabezpieczenie obwodu B16A.
Zwarcie w gnieździe 1f i wylatuje no co??? C25 a B16 trzyma:(

Witam
Ostatnie wypowiedzi świadczą jak mało ważne dla specjalistów
pomiarowców tematy układów sieciowych.Z maniackim uporem
oznaczają jako TN-S w instalacjach wewnętrznych zasilanych
z sieci nn. w układzie TN-C a nawet TT.Nagle w temacie TN-ć-S
żywo dyskutowany jest problem selektywności zabezipieczeń.
Uważam iż powinien to być odrębny temat.Ale przy okazji. W
Niemczech,najmniejsze zabezpieczenie wlz. to 63A.W Polsce
wiadomo jak jest.Zużycie energii kilkakrotnie mniejsze niż w
krajach zachodnich.U nas elektrownie zawodowo pracują na
30% swoich możliwości.Upada górnictwo.Zakłady energetyczne
to przedsiębiorstwa handlowe.Energia elektryczna jest towarem
ktory powinny sprzedać ja najwięcej.Lecz ZE postępują wręcz
przeciwnie,stąd te ograniczenia w wielkości zabezpieczeń.
Wszystko w tym kraju stoi na rzęsach,bo rządzą durne przepi-
sy i urzędnicy.W USA cena 1 kWh to 5 centów,czyli za najniższą
stawkę godzinową zwykłego pracownika można zapłacić za
200 kh.Tutaj kosztowałoby to 80 zł,oczywiście nowych.Ale nic
dziwnego bo prezesem PSE jest historyk z politycznego na-
ziału.Można się szarpać,denerwować ale małe hitlerki na niższych szczxeblach władzy obrzydzają ludziom życie.

Witam!
Policzmy przypadek Kol. Opornika:
-Dla wył. typu S o charakterystyce C; Ia=10xIn, więc dla In=25A
Ia=250A.
-Dla wył. typu S o charakterystyce B; Ia=5xIn, więc dla In=16A
Ia=80A.
-Teoria przeczy temu zjawisku.
-Ciekawi mnie jak to było sprawdzane i jakiej produkcji były S-ki.
-Czy S-191C 25A i S-191B 16A, czy może nowsze S-301C 25A
i S-301C 16A?
-Klient przeważnie wzywa Elektryka jak sam uszkodzi wyłącznik przez kilkakrotne załączanie na zwarcie. -To może być jedna z przyczyn nie zadziałania wył. B16A.
-Proponuję wymienić wyłączniki na nowy typ serii S-301 i ponowić próbę powodując zwarcie w gniazdku przy obu załączonych wyłącznikach. -Po takiej próbie można dopiero dyskutować, czy dobrze dobrane są zabezpieczenia. (-Jeśli mamy pewność, że przed próbą są sprawne).
-Miałem także zgłoszenia uszkodzeń wyłączników różnicowo-prądowych wskutek załączania na zwarcie.
-Jeśli się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu.
-Pozdrawiam!
-EDI

Witam!
Odnośnie ostatniej wypowiedzi Kol. Jana;
-Mam podobne zdanie na temat celowego doprowadzania producentów energii elektrycznej do upadku. -Jest to zjawisko przed próbą prywatyzacji największych Elektrownii w Polsce.
-Jestem przeciwnikiem prywatyzacji strategicznych dla kraju branży. -Dla dużej części załogi Elektrownii jest to wyrok porównywalny do wolności danej niegdyś Murzynom w Ameryce! -Obyśmy tego nie doczekali!
-Jeśli chodzi o Rejony Energetyczne, to powinny się poważnie zastanowić jak zachęcić odbiorców do zwiększonego poboru mocy. -Nie powinny oszczędzać na przekrojach przewodów, bo od tego często zależy nasze bezpieczeństwo.
-Teraz buduje się linie zasilające w taki sposób, gdzie głównie chodzi o jak najniższe koszty budowy. -Po latach może okazać się, że to prowizorka, a nie linie z prawdziwego zdarzenia.
-To tyle polityki, choć od niej zależy stan naszej Energetyki.
-Pozdrawiam!
-EDI

WITAM Kolegów
Czy Kolega Edward zdaje sobie sprawę, że porównywanie charakterystyk pasmowych wyłączników serii S nie ma nic wspólnego z występowaniem zwarcia?? Widać z analizy Kolegi, że nie.
Jeśli rozpartujemy zwarcia pod względem selektywności zabezpieczeń posługujemy się charakterystykami całek Joule’a I2t (czyli energii wydzielonej na zabezpieczeniu dla danego prądu zwarciowego).
Proszę zwrócić uwagę,że w przypadku zwarcia prąd ma dużą wartość. Jeśli zatem mamy dużą wartość prądu (prąd zwarcia), to jak Kolega będzie rozpatrywał z charakterystyk pasmowych, że wyłącznik B16A wyłączy wcześniej (bo będzie mniejszy prąd zwarcia) niż C25A to grubo się pomyli. To Kolega popełnia błąd biorąc pod uwagę charakterystyki pasmowe. I taka jest teoria (tak przynajmniej uczą na uczelniach) a praktyka też jest za tym, że stosując B16A i C25A nie uzyskamy pełnej selektywności zabezpieczeń w przypadku zwarcia (przypadek Kolegi Opornika). Zatem proszę o przeanalizowanie całek Joule’a a nie pasmowych i wtedy Kolega dostrzeze różnice i znajdzie odpowiedź na pytanie czemu wyłączył C25A a nie jak wyliczał Kolega powinien B16A. I tutaj nie pomoże zastosowanie nowych wyłączników (skoro wszystkie są budowane na tej samej zasadzie-tutaj rozwiązaniem jest wyłącznik S-czyli selektywny-ze zwłoką czasową w zadziałaniu na prąd zwarciowy).
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedź dla Pana Edwarda Wójcika z 03.06.15 godz.22.26.
Niestety myli się Pan i to bardzo. Teoria nie przeczy praktyce !!!
Niech się Pan dokładnie przyjrzy charakterystykom czasowo-prądowym wyłączników typu S w części dotyczącej wyzwalaczy zwarciowych, te proste pionowe w zakresie prądów zwarciowych a wszystko stanie się jasne.

Kolego EDI ,uprzedził mnie w wypowiedzi kolega Doktorant wyjaśnił możliwość jednoczesnego zadziałania zabezpieczeń o różnym prądzie znamionowym. Wiem to z teori i z …praktyki dlatego praktycznie , wolę jako zabezpieczenia przedlicznikowe bezpieczniki topikowe.
Instalacje to nie tylko domki jednorodzinne.
Jakie S-ki można zastosować jakie zabezpieczenia przedlicznikowe np. w obiekcie gdzie gniazdo wtyczkowe zabezpieczone są S301B4?.
W projekcie były S301C6- ograniczenie mocy-węzeł cieplny.
Nie można z góry zakładać że wszędzie najlepsze są S-ki.
Tak jak pisałem wcześniej miałem przypadkek jednoczesnego zadziałania zabezpieczenia Bi 25A i Bi 80A , teoretycznie mało możliwe.
Czy może zadziałać zabezpieczenie np. C25-głowne bez zadziałania zabezpieczenia odbiornika B16 … może gdy źle rozłożymy obciążenie na poszczególne fazy .