Czy prąd wyrównawczy płynący w rurze gazowej jest groźny?

ciekawe, może więcej szczegółów…

a tak na poważniej jak wyobrażasz sobie kolego utrzymywanie jak mu tam, ujemnego potencjału, na stalowej rurze, pomalowanej tylko ochronnie antykorozyjnie, i zakopanej w ziemi? przecież ona już jest uziemiona naturalnie.

bo o takiej rurze tu mowa..
no i po co?

Ja też czegoś nie rozumiem.

Detixx napisał:
“Dlatego własnie nie wolno rury gazowej bezpośrednio uziemić przewodem wyrównwczym.. jedynie przez wkładkę izolacyjną.”

Jak można uziemić rurę gazową przez wkładkę izolacyjną?

Czy ty piszesz o instalacji, przyłączu czy sieci gazowej?
Uściślijmy pojęcia to będziemy wiedzieli o czym kto pisze.

Poza tym jak nie czytając treści mogłeś zauważyć, że niektórzy tu piszą “niezłe brednie”, a jeśli już to kto wg Ciebie.

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
Z jednej strony można powiedzieć, że zakłady gazownicze są cwane żądając stosowania wstawek izolacyjnych przy wejściu do obiektu budowlanego. Jest to niby rozdzielenie instalacji dostawców energii od instalacji w obiektach budowlanych, w których to odpowiada właściciel obiektu.
Z drugiej strony zakłady gazownicze wykonują przyłącza gazowe na zewnątrz obiektów budowlanych w szafkach metalowych instalowanych na konstrukcjach metalowych ścian obiektu budowlanego. Zakłady gazownicze ani chyba żadne normy nie nakazują kontroli rezystancji wstawek izolacyjnych. Zakłady gazownicze wymieniają liczniki gazowe w mieszkaniach i wcale ich pracowników nie interesuje stan instalacji.
Odnośnie czy rury gazowe są uziemione, to w obiekcie budowlanym powinny być podłączone do GSU a jeśli chodzi o metalowe instalacje gazowe (często skorodowane) doprowadzające gaz do obiektów budowlanych, to przecież, gdy kilkaset metrów takich rur znajdujących się w ziemi jest idealnym (prawie) uziemieniem.

Witam wszystkich Kolegów na FORUM. Zacytuję fragment książki Konrada Bąkowskiego Gazyfikacja. Zbiorniki ( propan-butan ) oraz instalacja rurowa powinny być uziemione przez połączenie z uziomem otokowym, zgodnie z normą PN-86\E-05003\01. " Ochrona odgromowa obiektów budowlanych .Wymagania ogólne" [ B62 ]. Zapewnia to również ochronę przed elektrycznością statyczną. Połączenia ochronne przed porażeniem oraz przed wyładowaniami atmosferycznymi są wystarczające do odprowadzenia ładunków elektrostatycznych. Zbiornik i instalacja rurowa nie mogą być wykorzystywane jako uziomy. Granica wybuchowości ( zapalności ) składników gazów palnych w mieszaninie z powietrzem w % metan 5 do 15 Poniżej 5% i powyżej 15% niepalne . Koniec cytatów. Wszystkie uziomy odgromowe od zbiormików gazu ziemnego, propanu-butanu roboczy transformatora ,ochronny rurociągi z gazem łączymy w ziemii w jeden system uziemiający. Gazociąg można jeszcze spawać przy użyciu azotu . Zdejmujemy ciśnienie. Palnikiem przepalamy gazociąg wpuszczamy odpowiednią ilość azotu w obydwa końce rury i spawamy na gotowo. Zalecane doświadczenie i praktyka.Pozdrowienia od Gigusia

Każda mieszanina gazu z powietrzem posiada granice wybuchowości (są one podane w różnych tabelach (są instytucje które to badają). Poza granicami wybuchowości ( dolną i górną) mieszania gazu z powietrzem nie wybucha. Polecam lekturę publikacji GIG-u.
Ponadto gazociągi przesyłowe (stalowe) są objęte czynną ochroną antykorozyjną polegającą na tym, że na rurach utrzymuje się potencjał w granicach -0,85V do -1,1V (czyli ochrona katodowa - mowa o potencjale wyłączeniowym mierzonym względem CuCuSO4). Wstawki izolacyjne na tych gazociągach to monobloki. Monobloki są wyposażone w iskierniki (tak na marginesie).
Prądy stałe płynące w gazociągach lub rurociągach w miejscu w którym wypływają “z rury” poprzez uszkodzoną izolację powodują korozję i rozszczelnienie rury co skutkuje niekontrolowanym wypływem czynnika płynącego rurociągiem/gazociągiem.
Na stacjach gazowych, kopalniach gazu, ropy wszystkie instalacje wchodzące do obiektów technologicznych mogące przenieść potencjał obejmuje się połączeniami wyrównawczymi i uziemia się. Polecam lekturę starej normy odgromowej 5003 arkusz 3. tam jest opisana ochrona odgromowa i połączenia wyrównawcze dla obiektów zagrożonych wybuchem.
Ponadto jest dużo publikacji w sprawie połączeń wyrównawczych i ochronnych oraz ochrony odgromowej np. publikacje p. dr E. Musiała i ś.p. A. Sowy.
Od tego i przywołanej nieaktualnej już normy proponuję rozpocząć rozgryzanie tematu:) - dochodzi również lektura publikacji z zakresu ochrony katodowej jest też tego sporo jako publikacje materiałów z różnych konferencji (książek niestety z tej materii jest niewiele i prawie wszystkie to stare publikacje).
Wiem temat stary ale może dla kogoś istotny.

Gdyby jeszcze Twój post coś wnosił…

Ja napiszę cokolwiek z perspektywy czasu i doświadczeń.
Rura gazowa bocznikuje PEN. lepiej lub gorzej, zależy od budynku.
Żadnych wstawek do zamontowania ne ma. Prąd płynie poprzez rurę i będzie płynął.
Jakie jest zagrożenie ?
Zagrożeniem jest złączka gazowa elastyczna. Na forach było sporo skarg, że taka złączka się grzeje. Grzeje się bo ma rezystancję przypadkowego styku elektrycznego.
Podłączenie gazu “na gwint” jest elektrycznie dobre.
Co należy zrobić ?
Połączyć rurę gazową z kuchnią mostkiem - dwie obejmy + linka 2,5mm2.

Rur gazowa -najlepszy przewodnik w budynku. Spawana na całej długości.
Przekrój elektryczny w najcieńszym odcinku po przeliczeniu Cu to 45mm2.
Jest to mniejsza rezystancja niż WLZ pomiędzy piętrami..

Proponuję poszukać w googlach.
Hasła - złączka izolacyjna, złącze monolityczne do gazu, monoblok do gazu i tak dalej.
Zum beispiel: http://www.unisan.net.pl/-p-96.html..

[edit]
Poprawiony link.

Połączenie gwintowe rur,z szczelnością uzyskiwana w gwincie za pomocą szczeliwa nie musi mieć niskiej rezystancji przejścia. Jeśli gwint zewnętrzny ma średnicę w dolnym polu tolerancji, a gwint wewnętrzny w górnym polu tolerancji czyli luz między gwintami jest spory (wypełnia go szczeliwo - włókno konopne + pasta) to rezystancja przejścia będzie dość spora i jeśli popłynie duży prąd to potrafi nawet szczeliwo zniszczyć szczególnie jeśli jest to instalacja gazowa gdyż gaz odbiera niewiele ciepła z grzejącego się połączenia. Jeśli jest to instalacja wodna albo CO to woda odbiera ciepło i do zniszczenia uszczelnienia jest potrzebny większy prąd.
W zakładach przemysłowych i blokach często przyczyną tego typu awarii jak i też popalenia przewodów PE instalacji elektrycznej jest niechlujstwo spawaczy, którzy zacisk “masy” spawarki potrafią byle gdzie podłączyć i prądy spawania zamykają się przez różne instalacje. Podobnie w razie dużej impedancji przewodu PEN część prądu popłynie obcymi instalacjami (wodną, CO, gazową). W instalacji gazowej na wejściu do każdego lokalu powinna być obowiązkowa wstawka izolacyjna gdyż wypalenie szczeliwa w tej instalacji może mieć najgorsze skutki - wybuch gazu.
A zdarza się to nie tylko w dużych budynkach ale i też w domach, nie zawsze z winy właściciela obiektu - wystarczy upalenie PEN w linii na ulicy i część prądu powróci przez uziemienia tego PEN, ale część powróci przez obce instalacje drogą: przewód PE urządzenia przyłączonego do obcej instalacji — obca instalacja — obca sieć w ulicy (np. metalowa wodna, gazowa) — obca instalacja w budynkach po drugiej stronie przerwy PEN — przewód PE urządzeń przyłączonych do obcej instalacji. Jest to groźne zjawisko na obrzeżach miast gdzie sieć energetyczna ma stosunkowo dużą impedancję, często jest w nie najlepszym stanie, a takie uszkodzenie często zostaje wykryte jak gdzieś np.prąd ten wypali uszczelnienie albo upali przewód PE urządzenia.