Witam.
Mam do opracowania system sterowania sygnalizacji świetlnej wjazdu do garażu dwupoziomowego z drogi osiedlowej (droga zaraz przy bloku) na której występuje ruch uliczny.
Założenia:
pierwszeństwo wjazdu dla kierowców znajdujących się na drodze z powodu możliwości blokowania ruchu ulicznego,
sterowanie za pomocą pilota z jednym tylko przyciskiem,
piloty przyporządkowane pod mieszkańców posiadających miejsce parkingowe na danym poziomie garażu (-2, -1),
otwieranie bramy wjazdowej do garażu za pomocą pilota (jednoczesne załączenie zielonego światła wjazdu dla pojazdu znajdującego się na drodze jak i otwarcie się bramy danego poziomu, załączenie się czerwonego światła dla potencjalnie wyjeżdżających kierowców z garaży),
komunikacja jednostronna pomiędzy drogą a danym poziomem garażu - szerokość wjazdu ok 4m.
Rzuty obiektu:
Prosił bym o pomoc w rozwiązaniu owego problemu i ewentualne propozycje systemu sterowania proj. sygnalizacją świetlną.
Witam
Mam nadzieję że system nie wychodzi poza budynek i nie powinien wpływać na organizację ruchu na drodze osiedlowej. W przeciwnym razie będą problemy z uzgodnieniem organizacji ruchu drogowego na osiedlu.
Ograniczając się do samej czerwono zielonej dyskoteki oraz otwierania bram to jest to dość prosty układ z preferencjami, które tak naprawdę nie będą wykorzystywane (nie sądzę aby w tym samym cyklu programu pojawiły się 2 lub 3 sygnały zgłaszające konieczność otwarcia któregoś z kierunków.
Do sterowania wykorzystałbym dowolny PLC lub pewny przekaźnik programowalny. Można też rozważyć system rozproszony gdzie dana kondygnacja będzie połączona lokalnie do systemu ale niezbyt wielkie odległości każą zastanawiać się nad oszczędnościami z takiego rozwiązania. Do tego podłączyłbym jeszcze fotokomórki zabezpieczające przed zamknięciem bramy gdy samochód będzie ją przekraczał a także układ automatycznego zamknięcie po czasie. W samem sterowaniu ruchem proponuję zastosować algorytm ALLRED czyli wszędzie świeci czerwone światło aż do chwili zgłoszenia chęci skorzystania z drogi wjazdowej. Osobiście starałbym się zbudować całość na seryjnych elementach z typowymi wejściami/wyjściami.