5% z ilu? z 3000? Czyli płynie tam stale prąd nie przekraczający 150 amper, a przekładnik jest 20x większy? Ktoś dał ciała z projektem, czy jak?
W jednej z “moich” firm mam trafo 1000kVA/525V i baterię 14-stopniową, jakieś 400kVar, czasami widzę włączone wszystkie stopnie, a harmoniczne w pomiarze tygodniowym nie przekraczają 9%. Tyle, że to nigdy nie pracuje poniżej 600 amper na fazę. Na drugim 630kVA/0,4kV jest bateria 8-stopniowa, przekładnik miała 720/5 i przy prądach 10-20 amper na fazę szalała, co znalazło odbicie na liczniku, po zmianie przekładnika i programu jest spokój.
Pozdrawiam, Wiesław