Pompownia p. poż - zasilanie

Czy istnieje przepis/norma nakazujący wykonanie zasilania pompowni p.poż. kablem w izolacji niepalnej ?

Mam przed sobą elektroinfo nr 6 z 2006 roku.
Tytuł art.
uproszczony projekt zasilania awaryjnego pomp pożarowych. Autorzy J. Wiatr, M. Orzechowski

z treści wynika że zaprojektowano kable i przewody : YKYżo, YKY, YDY z szafy SZR do agrekatowni.

Dalej jest zapis
Wszelkie prace instalacyjne należy wykonać zgodnie z PN-IEC 60364 i N-SEP-E004

Nie wiem, na ile to może być wiarygodne i pomocne.

Proszę zwrócić uwagę na PN-IEC 364-5-56 może z tego coś się da zastosować.

STANCA

Dzięki,
Dokopałem się do norm, a nawet do tegoż projektu.

Nie wszystko, co drukuje elektroinfo jest święte.

Kupiłem ostatnio książkę do projektowania niżej wymienionym autorów. Otworzyłem ją na pierwszą stronę i wypadła mi kartka z erratą… Pomimo, że jest to ich drugi wydanie (poprawione i uzupełnione), to błędy się zdażają.



ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

“3. Przewody i kable wraz z zamocowaniami stosowane w systemach zasilania i sterowania urządzeniami służącymi ochronie przeciwpożarowej powinny zapewniać ciągłość dostawy energii elektrycznej w warunkach pożaru przez wymagany czas działania urządzenia przeciwpożarowego, jednak nie mniejszy niż 90 minut.
4. Dopuszcza się ograniczenie czasu zapewnienia ciągłości dostawy energii elektrycznej do urządzeń służących ochronie przeciwpożarowej, o której mowa w ust. 3, do 30 minut, dla przewodów i kabli znajdujących się w obrębie przestrzeni chronionych stałym urządzeniem gaśniczym tryskaczowym oraz dla przewodów i kabli zasilających i sterujących urządzeniami klap dymowych.”

Tu jeszcze jest coś.
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=7656&highlight=


Tu też Dziennik Ustaw z 2006 r. > Nr 80 > poz. 563 Aktualne
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/0563.htm

Wcześniej chciałem napisać cytat z normy, ale w ogóle zrezygnowałem z pisania czegokolwiek odnośnie tej normy. Jednak podaje ją (z tym, że nie wiem, czy jest aktualna) - PN-M-51540

Norm nie trzeba używać - przynajmniej tych, które nie są do “przymusowego” stosowania - ale wesprzeć się wiedzą nie zaszkodzi.

“Pożarnik” chce, aby oba kable doprowadzane do rozdzielnicy tryskaczy (gdzie znajdowałby się SZR) były niepalne (E30 lub E90) lub jeden niepalny, ale SZR z rozdzielnicy głównej (jednak w grę jeszcze dochodzą przegrody ogniowe)

Witam Kolegę Myszkin i Kolegów na Forum

PN-M-51540:1997
Ochrona przeciwpożarowa – Urządzenia tryskaczowe –
Zasady projektowania i instalowania oraz odbioru i
eksploatacji

wycofana i zastąpiona przez:
PN-EN 12845:2004 (U)
2004-07-09

a ta z kolei zastąpiona przez:

PN-EN 12845:2005 (U)
Stałe urządzenia gaśnicze – Urządzenia tryskaczowe – Projektowanie,
instalowanie i konserwacja

Pozdrawiam
Teodor

temat jest generalnie ciekawy
ale wg mnie normy sa tu kwestia poboczna, nas (jako projektantow, no wykonawcow tez) obowiazuja:
Prawo budowlane → rozporzadzenie o warunkach technicznych → normy przywolane w rozporzadzeniu do stosowania (jako uszczegolowienie rozporzadzenia)
w rozporzadzeniu jest napisane ze ma byc 90 min odpornosci ogniowej i tak ma byc, no czasem 30 min
gdzies w jakiejs normi tryskaczowej byl taki zapis ze ma byc zagwarantowane zrodlo zasilania przez 2 godziny, jednak takich kabli nie robia, zostaje tylko promat
ale prawie wszystko zalezy od strazaka,
90 czy 30 z tryskaczami,
no i E90 czy PH90 (bo wbrew pozorom roznica jest b. duza)

KF

Jeszcze wracajac do tematu odnosnie stosowania Polskich Norm.

W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 21 kwietnia 2006 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

Paragraf. 22.
“5. Źródła energii dla pomp powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej urządzeń tryskaczowych.
6. Zasilanie pomp z sieci elektroenergetycznej powinno być zapewnione za pomocą obwodu niezależnego od wszystkich innych obwodów w obiekcie, spełniającego wymagania dla instalacji bezpieczeństwa, określone w Polskiej Normie dotyczącej instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych.”

Nic dodać nic ująć

gdzies w jakiejs normi tryskaczowej byl taki zapis ze ma byc zagwarantowane zrodlo zasilania przez 2 godziny, jednak takich kabli nie robia, zostaje tylko promat

Przejrzalem norme juz nie obowiozujaca i w niej nie bylo mowy na temat PH30/90 - a tym bardziej o 2 godzinach. Odpornosc ogniowa przegrod jest 30 lub 90.