Witam.
Spotykam się bardzo często z rożnymi interpretacjami dotyczącymi okresowych przeglądów instalacji odgromowych w obiektach tzw. użyteczności publicznej. Interpretacje te dotyczą przeglądów instalacji odgromowych: " roczna do 30 kwietnia - przed okresem burzowym".
Jaka jest podstawa prawna i czy może taki przegląd wykonać konserwator posiadający uprawnienia E do 1 KV zatrudniony na tzw.etacie?
Jaki jest zakres takiego przeglądu?
Z góry dziękuję.
PN-EN 62305-3:2011
Może, o ile posiada “uprawnienia” pomiarowe.
Pogoda burzowa jest niewskazana tylko z jednego powodu - piorunów.
Przeglądu i sprawdzenia urządzenia piorunochronnego można dokonać w dowolnej porze roku, o ile dasz radę np. odkopać i sprawdzić stan połączeń w ziemi…
Rezystancję uziemienia można sprawdzić na wiele sposobów, chociaż nie ma ona (jej wartość) wielkiego znaczenia.
Pozdrawiam, Wiesław
Prawo budowlane Art. 62.5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych i urządzeń chłodniczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 2 i pkt 6 oraz ust. 1b, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
To co mamy w ziemi jest podstawą przy instalacji odgromowej ; śmiem twierdzić , że ma znaczenie najważniejsze !