Chciałbym zapytać jak koledzy obliczają
rezystancji i reaktancji szynoprzewodów w przypadku wyznaczania parametrów obwodu zwarciowego?
Znalazłem w literaturze taką informację “reaktancja jednostkowa szynoprzewodów x’=0,12 Ohm/km”
W przypadku linii kablowych sprawa jest prosta, gdzie mamy gotowy wzór na Rl=l/y*s i Xl=x’*l, (x’ - reaktancję jednostkową przyjmujemy 0,08 Ohm/km bądź odczytujemy z wykresu).
Czy te wzory mają zastosowanie również do szynoprzewodów?
Jeżeli tylko masz co do nich podstawić, to wzory są OK. Reaktancja to składowa, która nie ma aż tak wielkiego wpływu, jak rezystancja, na wynik końcowy . Wartość jednostkowa przyjmowana jest często z przybliżeniem. Linków nie da się otworzyć (znów system je “obciął”) ale w katalogach chyba jest podana dokładniejsza reaktancja jednostkowa szynoprzewodu niż tylko ogólnikowe 0,12. Tak jest np tutaj (to zresztąchyba link, który kolega chciał zamieścić): http://www.szynoprzewody.com/wytyczne-sporzadzania-projektu-instalacji-przeowdow-szynowych/wybor-typu-przewodu-szynowego
Dlaczego podstawowe wzory z elektrotechnik nie miałby by zastosowania przy szyno przewodach ?
Przy jakim napięciu? Reaktancję można pominąć przy napięciach nn i SN ( obligatoryjnie) ale od WN pomija się rezystancje na uwzględnia się reaktancje.
Proszę zwrócić na wartości R i X w tabeli i stwierdzić czy można pominąć czy nie
Ja nie twierdze, że można ją pominąć, choć czasem w instalacjach odbiorczych (małe przekroje, krótkie odcinki) dla uproszczenia jest pomijana w "szybkich " wyliczeniach.
Jeżeli już kol. Rosol poruszył kwestię różnych napięć, to trzeba sobie odpowiedzieć po co w wyliczeniach jest potrzebna reaktancja. W sieci nn to najczęściej obliczenia projektowe do celów wyznaczenia impedancji, które służą głównie do doboru przekrojów pod kątem ochrony przeciwporażeniowej. I tu rzeczywiście rola reaktancji zwłaszcza w instalacjach odbiorczych budynków, czy małych zakładów jest pomijalnie mała (co nie znaczy że się jej nie uwzględnia). W sieciach nn i SN jest też potrzeba wyliczenia mocy zwarciowej układu zasilania i tu już nie specjalnie widzę możliwość pomijania tej składowej, co najwyżej stosuje się jej uśrednienie dla wybranych przewodów i ich przekrojów (chociażby przytoczona przez autora reaktancja jednostkowa 0,08Ohm/km dla kabli). W wyliczeniach mocy zwarciowej WN oczywiście obie składowe są istotne.