Parametry zastępcze obwodu zwarciowego - szynoprzewody

Witam

Chciałbym zapytać jak koledzy obliczają
rezystancji i reaktancji szynoprzewodów w przypadku wyznaczania parametrów obwodu zwarciowego?
Znalazłem w literaturze taką informację “reaktancja jednostkowa szynoprzewodów x’=0,12 Ohm/km”

W przypadku linii kablowych sprawa jest prosta, gdzie mamy gotowy wzór na Rl=l/y*s i Xl=x’*l, (x’ - reaktancję jednostkową przyjmujemy 0,08 Ohm/km bądź odczytujemy z wykresu).
Czy te wzory mają zastosowanie również do szynoprzewodów?

Ewentualnie pozostaje bazować na danych zamieszczonych przez producentów, np.:
http://www.szynoprzewody.com/wytyczne-sporzadzania-projektu-instalacji-przeowdow-szynowych

Pozdrawiam

Jeżeli tylko masz co do nich podstawić, to wzory są OK. Reaktancja to składowa, która nie ma aż tak wielkiego wpływu, jak rezystancja, na wynik końcowy . Wartość jednostkowa przyjmowana jest często z przybliżeniem. Linków nie da się otworzyć (znów system je “obciął”) ale w katalogach chyba jest podana dokładniejsza reaktancja jednostkowa szynoprzewodu niż tylko ogólnikowe 0,12. Tak jest np tutaj (to zresztąchyba link, który kolega chciał zamieścić):
http://www.szynoprzewody.com/wytyczne-sporzadzania-projektu-instalacji-przeowdow-szynowych/wybor-typu-przewodu-szynowego

Dlaczego podstawowe wzory z elektrotechnik nie miałby by zastosowania przy szyno przewodach ?

Przy jakim napięciu? Reaktancję można pominąć przy napięciach nn i SN ( obligatoryjnie) ale od WN pomija się rezystancje na uwzględnia się reaktancje.
Proszę zwrócić na wartości R i X w tabeli i stwierdzić czy można pominąć czy nie :slight_smile:

Ja nie twierdze, że można ją pominąć, choć czasem w instalacjach odbiorczych (małe przekroje, krótkie odcinki) dla uproszczenia jest pomijana w "szybkich " wyliczeniach.
Jeżeli już kol. Rosol poruszył kwestię różnych napięć, to trzeba sobie odpowiedzieć po co w wyliczeniach jest potrzebna reaktancja. W sieci nn to najczęściej obliczenia projektowe do celów wyznaczenia impedancji, które służą głównie do doboru przekrojów pod kątem ochrony przeciwporażeniowej. I tu rzeczywiście rola reaktancji zwłaszcza w instalacjach odbiorczych budynków, czy małych zakładów jest pomijalnie mała (co nie znaczy że się jej nie uwzględnia). W sieciach nn i SN jest też potrzeba wyliczenia mocy zwarciowej układu zasilania i tu już nie specjalnie widzę możliwość pomijania tej składowej, co najwyżej stosuje się jej uśrednienie dla wybranych przewodów i ich przekrojów (chociażby przytoczona przez autora reaktancja jednostkowa 0,08Ohm/km dla kabli). W wyliczeniach mocy zwarciowej WN oczywiście obie składowe są istotne.

Nie będę dalej kontynuował tematu gdyż pytanie od autora jest inne i chyba otrzymał już odpowiedź.

Trochę masło maślane i nie z wszystkim się zgodzę, wiedza tak na 3,0 :wink:

To będzie wpis Panie Psorze ??? :wink: :slight_smile: w końcu okres sesji! :smiley:

myślę że Kolega nie potrzebuję :slight_smile: