W związku z podbieraniem (czyt.kradzieżą )energi z instal.oświetlenia piwnic oraz zapewnieniem większego bezp. p.poż, ze wzgl. na majsterkujących i ładujących akumulatory.
Rada starszych domu obciążyła mnie przeróbką instal. Na…i tu zaistniał problem decyzyjny .
Dlatego zwracam się do Panów o pomoc w rostrzygnięciu moich dylematów.
Po pierwsze czy jakakolwiek PN nakazuje prowadzić w normalnej suchej piwnicy instal.bezpieczną np.24V.
Po drugie:firma elektryczna proponuje założenie instal.na 24V,i tu mam wątpliwości takie:
Trzeba założyć 18 punktów świetlnych po 40W co daje 720W,jaki przjąć wsp.jednoczesności dla piwnicy i w związku z tym jakiej mocy transformator?.
Czy można wykorzystać starą instal 220V z 1983r w b.dobrym stanie?
Czy trzeba wymieniać włączniki i oprawki?
Jest też ciekawa propozycja jednego uczonego założenia instal. Na 115V z świetlówkami energooszczędnymi.
W związku z tą propozycją pytania:
Czy można w polsce kupić takie świetlówki?
Czy do redukcji nap. można użyć zamiast transformatora elektronicznych układów na triakach z wł.w „0”
Aby nie wyłamywać otwartych drzwi proszę Panów o swoje praktyczne doświadczenia w tym temacie.
Zapraszm do dyskusji.Jerzy.
witam Kolegę:)
Przed kilkunastoma dniami wpadł mi w ręce projekt małego budynku wielorodzinnego w zabudowie szeregowej, gdzie właśnie instalacja oświetleniowa w piwnicach zaprojektowana była na napięcie 24V. Ja osobiście nigdy takiego projektu jeszcze nie zrobiłem.
Co do wykorzystania istniejącej instalacji wykonanej pewnie przewodani 1,5 lub 1 mm2 to z całą pewnością mogą pojawić się problemy ze spadkami napięć na instalacji, zwłaszcza na jej początku. Należy więc przeliczyć instalację i dopiero potem przystąpić do prac.
Co do wsp. jednoczesności. Załóżmy, że do tej pory było to zasilane napięciem 230V i bezpiecznik 6A czyli z obwodu można wyciągnąć około 1380W. Czyli nawet przy wsp. =1 nic się nie działo.
Natomiast przy przejściu na nap. 24V i bezp. 16A pobierzemy 384W czyli mniej niż moc zainstalowana czyli 720W. Stosując wsp. 0.5 wszystko będzie ok. Tylko teraz pojawia się problem, co będzie gdy współczynnik jednoczesności będzie wynosił 1 ?? A nikt nie zapewni, że nie będzie takiej sytuacji. Dlatego zalecam przyjąc trafo prtzy wsp. = 1 czyli dla mocy 720W plus rezerwa 30% co daje moc około 1 kW.
Pewnie ktoś zaraz napisze niepotrzebne koszty. Tak zgadzam się. Ale coś za coś.
W kwestii 115 V nie mam nic do powiedzenia. Moim zdaniem temat odpada.
co do wymiany osprzętu to pewnie nic nie trzeba robić. Natomiast może zajść potrzeba wymiany przewodów i przeglądnięcia połaczeń w puszkach.
Przy napięciu 24V prąd będzie 10x większy niż przy 230V.
dzięki Jacku za post,przypomniałem sobie o rozważanej koncepcji montażu świetlówek energooszczędnych o mocy 13W (odp.żarówki 60W) z zbezpieczeniem na każdy obwód wył.nadmiarowym typu wyłącz włącz.
Nie wiem czy coś takiego dostanie się na rynku,myślę o tym ponieważ jestem elektronikiem i robiłem w swoim czasie różne układy do automatyki.
Biorąc pod uwagę koszty związane z problemami o których pisałeś z instal.24V może to mieć sens.
A propo znam jedną firmę która robi b.ciekawe układy do automatyki przemysł. na układach PIC, może ona się podejmie czegoś takiego,może będzie zbyt na tego rodzaju zabezpieczenia.
Pozdro.Jerzy
witam Kolegę:)
Jest jeszcze jeden sposób, mianowicie oprawy świetlówkowe są wykorzystywane do ośw. awaryjnego. W taki przypadku w oprawie jest akumulator i przetwornik. Tylko jest mały a może duży problem - cena.
Witam!
Kilkanaście lat temu miałem przyjemność montować na amerykański rynek kilka reklam na napięcie 110V.
Jeśli dobrze pamiętam, to dławiki, startery i świetlówki były specjalnie sprowadzane do Wiednia przez Firmę EOS (produkującą reklamy ).
Przez te lata wiele sie zmieniło i może na polskim rynku są producenci takich wyrobów (na rynek amerykański).
Znlazłem to co sam chciałem zrobić! Potwierdza się reguła że to co wymyśliłeś już ktoś produkuje! Nie znam jeszcze ceny ale z pewnością jest to najlepszy wybór.
Dzięki kolegom za zainteresowanie i pomoc,wpadnę tu jeszcze kiedy.
Pa.
to się przynajmniej pochwal co znalazłes ![]()
Acha!!! Jeżeli ktoś wie gdzie można zakupić lampy energooszczędne na 115V/13-15W niech da znać.
Robią to w moim mieście znam nawet osobiście firmę!
To im miałem podsunąć pomysł no i popatrzcie!!
http://www.central.krakow.pl
Cholera!!! jak na tą str. wchodzi ten facio co ma to robić, to za pomysł i szukanie conajmniej FLACHA!!
Jedna ze spółdzielni oświeylenie piwnic ma wykonane na 115V po zastosowaniu diod prostowniczych. W układzie zamontowane standartowe żarówki.
Gościu! Problem jest taki z diodą, że zwykła żarówka żarnikowa świeci jak kocie oczko!
Jeżeli ktoś na moment zewrze obwód a tak jak wiemy stanie się napewno! to poleci dioda której wymiana będzie bardziej uciążliwa niż np. bezp.
Ale podsunąłeś mi pomysł jak się zachowa świetlówka energooszczędna która w swojej obudowie posiada przetwornicę nap. i kndensator dość dużej pojemnośći.
Wieczorkiem zamelduję o wynikach tego eksperymentu.
Z poważaniem Jerzy
w podł. z diodą świetlówka świeci conajmniej połowę mniej intensywnie z migotaniem sieci.
Moja propozycja to podzielić oświetlenie na cztery obwody zabezpieczone np. S301 C1. Z charakterystyką C, gdyż z B chyba nie produkują na tak niskie prądy.
Powinno poskutkować, gdyż elektronarzędzia mają większe prądy pracy.
Witam Kolegów na forum, wykonałem taki oto wariant likwidacji kradzieży ee z piwnicy. Wykonałem w rurkach PCV instalacje oswietlenia korytarzy piwnicznych napięciem 230V . Puszki dałem generalnie “na środku korytarza” i poplombowałem aby wykluczyć 'dzikie " podłaczenie w przypadku puszki zamontowanej w kącie lub na scianie obok piwnicy lokatorskiej . Natomiast na 40 piwnic lokatorskich doprowadziłem nową instalacje 24V zasilaną przewodem 4 mm kw. jako głowny ciąg na środku korytarza, lokatorom załozylem żarowki 24V/25Watt i od grudnia 2001 dziala to bez zarzutu. Jeden wydatek i spokoj z kradzieza energii elektrycznej. Zastosowalem transformator 400Watt i dziala to bez zarzutu , bo ile osob naraz jest w piwnicy 5-6?
Witam pozdrawiam . Montuję diody ,czyli zabespieczenia anty kradzieżowe. Są to układy zakupione przez SM wktórej pracuję.
a teraz opinie montuję to z zabezpieczeniem 20A następnie podłanczam
poszczególne obwody zabezpieczone s191B10 lub B16 i tu można zwierać co się chce zadziała S.Ostatnio miałem w rękach ulotkę na taki
użądzenie z mostkiem greca to mi nie pasowało ponieważ grec jest nie odporny na zwaria to może być prawda że się uszkodzi.
Witam kolegów
Zakładanie małych zabezpieczeń wydaje mi sie troche niebezpieczne w razie zadziałania w piwnicy zrobi sie ciemno i moze dojsc do jakiegoś wypadku. Prponowałbym założenie ogrnicznika poboru mocy.Odpowiednio nastawić i po problemie. światło nie zgaśnie a duzych poborach energi niemamowy i koszt chyba niewysoki.http://www.fif.com.pl[/url]
Rozwiązanie wydaje się stosunkowo proste.
Proponuje w obwodzie oświetlenia zainstalować ogranicznik mocy.
Witam.Rzeczywiście stosowanie ograniczników mocy wydaje się niezłym rozwiązaniem i chyba niedrogim.Oto wyciąg z cennika firmy F&F:
OGRANICZNIKI POBORU MOCY
OM-1 regulacja obciążenia 200-2000VA , I=16A , 90,00zł
przyłącze: zaciski śrubowe
OM-2 regulacja obciążenia 200-2000VA , I=16A , z reglacją czasu powrotu zasilania 94,00 zł
przyłącze: zaciski śrubowe
OM-631 regulacja obciążenia 200-1000VA , I=16A , 96,00 zł
przyłącze: zaciski śrubowe /szyna, 3 moduły/
OMS-635 automat schodowy z ogranicznikiem, regulacja obciążenia 200-1000VA , I=16A , 116,00 zł
przyłącze: zaciski śrubowe /szyna, 3 moduły/