Szanowni grupowicze,
jaka norma określa nam ilośc opraw oświetleniowych na jedno zabezpieczenie chodzi mi konkretnie o oprawy w lini świetlenej 1x58W
Darek
Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziesz w żadnej normie. Ja w tym temacie posiłkuję sie się przepisami PBUE zeszyt 9. Pkt 2 par. 8 “Do jednej fazy obwodu oświetleniowego należy przyłączać nie więcej niż 30 opraw oświetleniowych z lampami fluorescencyjnymi (…)”
Odpowiedź na to opytanie jest prosta, zgodnie z “zasadami” np. obwód wykonany przewodem 2,5mm2 (Cu) zabezpieczony bezpiecznikiem “16A”, → moc maxymalna-> 16x220=3520W, → oprawy świetlówkowe 58W (plus dławik ?) około 65-70W.
3500/70 to 50 szt. ALE należało by się zastanowić nad prądem stanem nieustalonym takoiego obwodu, bo dławiki to przecież indukcyjność, a włączanie idndukcyjności to … . Dlatego ja stosuję zasadę (MOJĄ): oświetlenie S301B10A przewód 2,5mm2, opawy z rurami 58W max.20szt; opawy z rurami 36W- max.40szt. Pozostaje jeszcze problem “ILE opraw na jeden wyłącznik?” żeby się styki nie sklejały!!!
Alek
Dużo opraw z jednej fazy… a zjawisko stroboskopowe? Czy już nie ma znaczenia?
Linie świetlne zwykle posiadają własne okablowanie, które w zależności od producenta jest dwu lub trójfazowe, więc zjawiska stoboskopowego nie ma.
w tym przypadku nie interesuje mnie zjawisko stroboskopowe bo oświetlana jest hala sprzedaży, aczkolwiek oświetlenie jest sterowane co 3 oprawa w lini świetlnej
Do jednego obwodu oświetlenia nie powinno się przyłączać więcej niż 20 wypustów oświetleniowych. Do jednego obwodu
gniazd wtyczkowych nie powinno się przyłączać więcej niż 10
gniazd wtyczkowych
Taką odpowiedź dają Panowie inż. Radosław Lenartowicz,
mgr inż. Witold Zdunek Opiniodawca prof.dr hab.inż. Brunon
Lejdy. Jest to odpowiedź z “Podstawowych wymagań do egzaminu kwalifikacyjnego E i D z pytaniami” firmowana przez
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Energetycznych.
Nie zmienia to faktu, że normy milczą (i dobrze) w tej sprawie.
Wymaganie co do 10 gniazd jest conajmniej dyskusyjne. Np. w instalacji zasilającej odbiorniki komputerowe jest to wymog bez sensu.
Ja stosuję zasadę do 30 opraw świetlówkowych i do 10 gniazd. Przy czym dla obw. ośw. max bezpiecznik, wyłącznik 16A.
16x230= 3.6kW. Podobna sytuacja dla gniazd wtykowych 1f. Gro produkowanych gniazd jest o prądzie 16A. Więc moc analogiczna. Pozostaje logika i praktyka. Trudno przyłączyć do jednego obwodu 10 gniazd zasilających np. suszarki do rąk w sanitariatach. Natomiast nie ma problemu przyłączyć tyle gniazd porządkowych (odkurzacz, froterka) do jednego obwodu.
Pozostaje jeszcze problem spadków napięć. Po przeanalizowaniu tych faktów łatwo znajdziemy odpowiedź na pytanie - ile opraw czy gniazd.
A co z gniazdami 3-fazowymi???
Instalacja elektryczna musi być tak wykonana aby byla przyjazna dla użytkownika instalacji i urządzeń elektrycznych.
Należy tu kierować się rozsądkiem, logiką.
Instalacja komputerowa jest instalacją specyficzną.
Każde gniazdo 3-fazowe powinno mieć osobne zabezpieczenie,
ale nie musi to być wcale reguła
Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
A może znowu dodam swoje 3 grosze.
=== ile opraw ===
Proszę zwrócić na uwagę Kolegi Alek_C:
“Pozostaje jeszcze problem “ILE opraw na jeden wyłącznik?” żeby się styki nie sklejały!!!”.
Ta uwaga jest bardzo istotna.
Ponad 15 lat temu miałem przypadek gdzie wymieniałem
ok. 80 wyłączników w których się “spawały” styki.
Na szczęście na koszt producenta.
Ale należy wziąć również pod uwagę iż wyłącznik tzw. S-ka
też musi to przetrzymać czy to wyzwalając samoczynnie czy poprzez nasze wyłączenie ręczne. W takim przypadku należy dobrze rozważyć sprawę czy dany wył. S-ka jest produkcji firmy czy FIRMY.
Jak Koledzy powyżej wspomnieli i indukcyjności opraw to proszę doświadczalnie sprawdzić jakie zjawiska powstają podczas zakręcania i odkręcania typowej wkładki wts 16A
która będzie obciążona oprawami jarzeniowymi
(np.: 30 szt x 58W = 1,7 kW co daje ok. 8A).
Przypuszczam iż są takie S-ki, które nie przeżyją
kilku taki wyłączeń - załączeń.
Moim zdaniem:
- gdybym zabezpieczał to zwykłą wkładką topikową 16A
to 30 x 58W bym zastosował, - ale w przypadku wył. typu S-ka to nie dawałbym więcej niż
20 ww. opraw a i może 15.
=== gniazda 1 faz ===
Kolega “opornik” wyjaśnił jasno zasadę ile jakich gniazd można zastosować do czego mogę dodać jedynie tyle że nikt nie może w żadnej normie określić ilości gniazd.
W tym przypadku popierając Kolegę “opornik” i stwierdzam
iż powyżej wymienione Stowarzyszenie przez Kolegę Megabajt powinno sprecyzować taką odpowiedź w pytaniach do egzaminu.
(opieram się na wypowiedzi Kolegi Magabatj).
< Ps. Kolego Magabajt. Może jakieś źródło ww. literatury. >
=== gniazda 1 faz ===
Proszę zwrócić uwagę na sytuacje awaryjne co jest to podstawą projektowanie instalacji.
Z tego powodu są właśnie pożary i inne problemy.
Krótko:
-
Gniazdka gospodarcze w pomieszczeniach biurowych gdzie nastąpiła awaria zasilania CO z MPEC-u przez kilka dni, zostały wykorzystane do podłączania grzejników. Skutek pożar!!!
-
Gniazda administracyjne na klatkach schodowych. ZE wyłącza niektórym mieszkańcom dopływ energii za nie płacące rachunki. Następnie mieszkańcy podłączają się do tych gniazd. Bezpieczniki wybijają. Oni je watują. I co. O 5.20 rano zapalił się szyb windy. Tam biegły piony tych przewodów.
-
A co zrobimy gdy dwie piękne, młode i oczywiście inteligentne (bo przecież tylko takie są zatrudniane [panny mile widziane]), pomylą się i włączą czajnik 2 kW do gniazdka sieci komputerowej.
Ad 1 i 2 – fakty autentyczne.
Ad 3 – rozrywka ale myślę samo życie.
=== gniazda 3 faz ===
Kolego Magabajt.
Cytat Kolegi:
- "Każde gniazdo 3-fazowe powinno mieć osobne zabezpieczenie,…
- …ale nie musi to być wcale reguła"
Odnośnie ad 1. Zgadzam się 100%.
Ale czemu Kolega ma wątpliwości do ad 2.
Ja uważam że jest to reguła.
Pozdrawiam Krystyn